Dopłaty bezpośrednie dla rolników. Do kiedy wnioski?
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie na rok 2025 rozpoczął się 15 marca i potrwa do 15 maja 2025 roku. Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Do złożenia wniosku tą drogą nie jest wymagany bezpieczny podpis elektroniczny.
W 2025 roku wprowadzono szereg zmian w aplikacji eWniosekPlus, które mają na celu usprawnienie procesu składania wniosków.
Po pierwsze, rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni do 5 ha mogą zaznaczyć tę opcję bezpośrednio w aplikacji. Nie ma konieczności składania oddzielnych wniosków. Należy jednak również zaznaczyć uprawy na wypadek, gdyby okazało się, że gospodarstwo ma więcej niż 5 ha.
Na jednej działce można zadeklarować maksymalnie dwa ekoschematy. Przy czym łączna powierzchnia gruntów zgłaszanych do ekoschematów nie może przekroczyć 300 ha na gospodarstwo. Wyjątkiem jest tutaj "Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych".
Wprowadzona została konieczność zaznaczenia informacji o zatrudnieniu pracowników na umowę o pracę w kontekście nowych zasad BHP.
W bieżącym roku wprowadzono istotne modyfikacje w ekoschematach, które mają na celu dostosowanie systemu dopłat do aktualnych potrzeb rolnictwa.
Włączono wymagania związane z przestrzeganiem przepisów prawa pracy, co oznacza, że rolnicy muszą spełniać określone standardy zatrudnienia.
Wprowadzono też normę GAEC 2. Dotyczy ochrony terenów podmokłych i torfowisk, co w praktyce oznacza zakaz przekształcania, przeorywania wyznaczonych terenów, budowy nowych urządzeń odwadniających czy wydobycia torfu. Normą tą objęto około 400 tys. ha w całym kraju.
Pojawiły się dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego zbóż, roślin strączkowych oraz kwalifikowanych sadzeniaków ziemniaka. Ponadto wprowadzono ekoschemat "Biologiczna ochrona upraw", wspierający stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych.
Rozszerzono zakres ekoschematu o możliwość ubiegania się o wsparcie do gruntów ugorowanych, na których położone są nowo utworzone elementy krajobrazu, takie jak żywopłoty czy zadrzewienia. Wprowadzono również zakaz nawożenia w terminie od 1 stycznia do 31 lipca.
Całkowity budżet przeznaczony na dopłaty bezpośrednie i obszarowe w 2025 roku wynosi 3,693 miliarda euro. Kwota w złotówkach zostanie ustalona 30 września, gdy Europejski Bank Centralny ogłosi obowiązujący kurs euro.
Rolnicy, którzy nie złożą wniosku do 15 maja 2025 r., mogą jeszcze ubiegać się o dopłaty w terminie do 10 czerwca 2025 r., jednak wówczas obowiązuje zasada pomniejszenia płatności o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.
Po tym terminie wnioski nie będą przyjmowane, a rolnik traci możliwość uzyskania dopłat w obecnym roku.
Warto również pamiętać, że w przypadku błędów we wniosku ARiMR umożliwia jego poprawienie w określonym terminie bez konsekwencji finansowych, ale tylko w odniesieniu do niektórych elementów wniosku.
Podsumowując, czas zbierania wniosków dopiero się rozpoczął, jednak lepiej nie zostawiać formalności na ostatnią chwilę. Dzięki temu w rozkwicie sezonu nie będzie potrzeby zajmowania się dokumentacją.
KO