Jak kupić ziemię rolną nie będąc rolnikiem? Łatwo nie będzie

Zmęczenie miastem powoduje chęć wyprowadzenia się na wieś i spokojne życie. Jednakże w teorii nie można zakupić działki rolnej, jeśli nie jest się rolnikiem. Czy aby na pewno tak jest? Prawo przewiduje odstępstwa w tym zakresie, więc jest szansa na taki zakup. Jakie wymogi trzeba spełnić, aby kupić ziemie rolną nie będąc rolnikiem?

Czym jest ziemia rolna?

Ziemia rolna to każda nieruchomość, która jest użytkowana do produkcji rolnej, chyba że w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego zapisane jest inne jej przeznaczenie. Rolnicza działalność wytwórcza prowadzona na tego typu nieruchomości może dotyczyć produkcji roślinnej, zwierzęcej, sadowniczej, ogrodniczej lub rybnej.

Kto może zakupić ziemię rolną poniżej 1ha?

To, kto może zakupić nieruchomości rolne, reguluje Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Według UKUR ziemię rolną może zakupić jedynie osoba o statusie rolnika indywidualnego. Jednakże od 2019 roku obowiązują pewne wyjątki.

Reklama

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie jest brana pod uwagę, jeśli nieruchomość rolna jest mniejsza niż 1 ha, czyli ma maksymalnie 9999 m2 powierzchni. Wcześniej osoby indywidualne mogły zakupić tego typu ziemię jedynie do 0,3 ha (3000 m2). 

Taka ziemia rolna może być więc zakupiona przez każdego, nawet przez osoby niebędące rolnikami. Przy zakupie nieruchomości nie wystąpi również okresowy zakaz sprzedaży i obowiązek prowadzenia działalności rolniczej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kupimy więcej niż jedną działkę na terenach wiejskich, a ich łączna powierzchnia przekroczy 1 ha. Wówczas konieczne jest prowadzenie działalności rolniczej i wystąpi zakaz odsprzedania nieruchomości przez 5 lat.

Jeśli chcemy zakupić ziemię rolną, a nie jesteśmy rolnikiem, to bez problemu kupimy ją także, gdy jesteśmy bliską osobą dla zbywającego. Jeżeli odkupujemy nieruchomość m.in. od małżonka, rodzeństwa, dzieci rodzeństwa czy rodzeństwa rodziców, to nie musimy spełniać wymogów dotyczących powierzchni poniżej 1 ha oraz bycia rolnikiem.

Należy jednak pamiętać o tym, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma prawo do pierwokupu. Otrzymuje je dopiero po informacji od notariusza, że umowa warunkowa została zawarta między zbywającym a nabywcą. 

Przez miesiąc dyrektor KOWR może jako pierwszy zakupić nieruchomość rolną. Jeśli po tym czasie nie otrzymamy decyzji oznacza to, że instytucja nie zdecydowała się skorzystać ze swojego prawa. Wówczas kupujący i sprzedający spotykają się ponownie u notariusza i tam spisują właściwą umowę sprzedaży.

Zakup działki rolnej powyżej 1 ha przez osobę nie będącą rolnikiem

Jeśli osoba niebędąca rolnikiem chce zakupić działkę rolną o powierzchni większej niż 1 ha, musi wcześniej uzyskać zgodę Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wyrażonej w drodze decyzji administracyjnej. W tym przypadku KOWR również ma prawo do pierwokupu

Przez notariusza zostaje sporządzona umowa warunkowa. Otrzymuje ją KOWR, który może wyrazić chęć zakupu ziemi rolnej w ciągu miesiąca. Jeśli tego nie zrobi, sporządzone są kolejne dokumenty, a konkretnie umowa przeniesienia własności. Dzięki niej kupujący zostaje właścicielem ziemi rolnej większej niż 1 ha

Osoba niebędąca rolnikiem, która zakupi ziemię rolną powyżej 1 ha, jest zobowiązana do prowadzenia działalności rolniczej na nabytej nieruchomości przez następne 5 lat. Dopiero po tym czasie będzie mieć prawo do odsprzedania terenu lub odrolnienia go.

Zobacz również:

Nowe darmowe projekty domów od państwa. Do wyboru będą trzy metraże

Samowola budowlana może sporo kosztować. Grzywna to nawet 1 mln zł

Co piąty wyrób budowlany nie spełnia norm. Lepiej sprawdzić to przed remontem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »