Nowe prawo uderzy w działkowców? Wiceminister tłumaczy

W grudniu ub.r. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Działkowcy obawiają się, że nowe prawo naruszy ich interesy. Diabeł - jak zwykle - tkwi w szczegółach, jednak wiceminister rozwoju tonuje nastroje i zapewnia, że użytkownicy ROD-ów (Rodzinne Ogrody Działkowe) mogą czuć się bezpiecznie.

- Posiadacze Rodzinnych Ogrodów Działkowych mogą czuć się bezpiecznie - zapewnił w środę w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki. Zaapelował do działkowców, by brali aktywny udział w tworzeniu ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego.

Wiceszef MRiT, odpowiadając na pytania posłów, wskazał, że nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 roku, nie stanowi zagrożenia dla użytkowników ROD. Przyznał, że kierując się rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii, gminy, sporządzając miejscowe plany ogólne mogą przeznaczać na ogródki działowe tereny tylko w trzech z 13 sfer planistycznych: w strefie zieleni i rekreacji, w strefie wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową wielorodzinną oraz w strefie wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną.

Reklama

Zapewnił jednak, że decyzja o tym, gdzie jaka strefa powstanie, zależy nie tylko od organów samorządowych, ale też od społeczności lokalnej. Wyjaśnił, że "istniejący w danym miejscu ogródek będzie argumentem do tego, by strefie nadać tytuł zielonej czy rekreacyjnej".

Pytany o to, czy jednak nie powinno się zwiększyć liczby stref, w których można umieścić ROD, Sługocki powiedział, że "wpisanie ogródków do każdej strefy może stanowić dla nich zagrożenie". "Gdybyśmy wszędzie wpisali ogródki, np. w strefie przemysłowej, to przeznaczenie ROD pod halę magazynową byłoby możliwe". Natomiast ogródki wpisane do trzech konkretnych obszarów stanowi - jak powiedział - "kaganiec, który uniemożliwia np. zlikwidowanie ich i utworzenie tam hali".

Sługocki zaapelował też do użytkowników ROD, by aktywnie uczestniczyli w konsultacjach społecznych i tworzeniu planów ogólnych.

Nowe przepisy wymuszają działanie gmin

Jak wynika z rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów, wyróżnia się następujące strefy: wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną; wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową jednorodzinną; wielofunkcyjną z zabudową zagrodową; usługową; handlu wielkopowierzchniowego; gospodarczą; produkcji rolniczej; infrastrukturalną; zieleni i rekreacji; cmentarzy; górnictwa; otwartą; komunikacyjną.

Rozporządzenie weszło w życie 23 grudnia 2023 r., z wyjątkiem zapisów w zakresie Rejestru Urbanistycznego, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym weszła w życie 24 grudnia ubr. Zobowiązuje ona gminy do przygotowania planów ogólnych wszystkich terenów do 31 grudnia 2025 roku.

***

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »