Preferencyjne kredyty i dopłaty do odsetek. Dodatkowe 0,5 mld złotych dla rolników

Dodatkowe ponad pół miliarda złotych dla rolników na preferencyjne kredyty i dopłaty do odsetek. Dodatkowe limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do kredytów na 2023 rok zostały już udostępnione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa współpracującym bankom.

Zgodnie z komunikatem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, środki zostały rozdzielone na trzy cele. Najwięcej, pół miliarda złotych, to pieniądze przeznaczone na kredyty na sfinansowanie części kosztów inwestycji. Pula 10 mln zł zostanie przeznaczona na dopłaty do oprocentowania wziętych kredytów, a pozostała suma - 10 mln zł - będzie użyta na linię MRcsk - kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników. 

Do wyboru 9 linii kredytowych

Oprócz niej rolnicy mogą korzystać z innych linii preferencyjnych. Na przykład PR na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji i udziałów; RR - dla rolnictwa i rybactwa śródlądowego; a także z linii Z - na zakup użytków rolnych. Na liście ARiMR znalazła się też linia inwestycyjna K01 i linia obrotowa K02 na wznowienie produkcji w gospodarstwach i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane m.in. przez suszę, grad, huragan i powódź. 

Reklama

Wnioski można też składać na linię inwestycyjną DK01 i obrotową DK02 na wznowienie produkcji rolnej oraz odtworzenie środków trwałych (duże przedsiębiorstwa), a także na KR – kredyty na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Dostępne są też linie KPS na ponowne uruchomienie produkcji świń zaprzestanej w związku z chorobą ASF. 

Od chowu zwierząt po kupno komputera

Możliwości, na co może zostać przeznaczone finansowanie, jest wiele - od zakupu i montażu instalacji technicznej, poprzez modernizację budynków do magazynowania i produkcji rolnej, po zakup i modernizację maszyn. Pieniądze można też przeznaczyć na zakup użytków rolnych, budowę ujęć wody, zakładanie sadów i plantacji. A także m.in. na zakup komputerów i oprogramowań służących ułatwieniu prowadzonej działalności rolniczej, w tym programów księgowych. Rolnicy mogą też sfinansować uprawy rolne, rozmnażanie roślin czy chów i hodowlę zwierząt.  

Zainteresowani mogą się ubiegać o kredyty w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych i współpracujących z nimi Bankach Spółdzielczych. Są one dostępne również w BNP Paribas Bank Polska S.A., Santander Bank Polska S.A., w Krakowskim Banku Spółdzielczym i Banku Spółdzielczym w Brodnicy. Dostępność pieniędzy zależy od limitu dla banku.

Pożyczki płynnościowe na 2 proc.

Przed tygodniem (30.03) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało też preferencyjne kredyty płynnościowe z oprocentowaniem w wysokości 2 proc. “Akcja kredytowa to 10 mld złotych" - poinformował wtedy, po spotkaniu z “rolniczym okrągłym stołem” resort. Kredyty te będą mogły także uzyskać skupy, ale będzie ich udzielać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Ewa Wysocka 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »