Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027

Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027. Określa ona zasady uruchamiania unijnych środków przeznaczonych na wsparcie rolnictwa w Polsce - poinformowano we wtorek na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. Pierwsze wnioski będzie można składać od 15 marca br.

Uchwalona przez Sejm 26 stycznia br. ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów w kwestii finansowania wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027. Chodzi o rozporządzenia w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych.

Środki z UE w gestii ministra finansów

Ustawa określa m.in. właściwość organów w zakresie uruchamiania środków publicznych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Reklama

W nowej ustawie są też przepisy dotyczące zasad uruchamiania środków z budżetu państwa na wyprzedzające współfinansowanie kosztów kwalifikowanych oraz wyprzedzające finansowanie pomocy finansowej w ramach interwencji objętych Planem Strategicznym, a także pomocy technicznej.

Zadania związane z uruchamianiem środków pochodzących z europejskich funduszy rolnych wykonywać będzie minister finansów, przy udziale ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister finansów będzie m.in. przyznawał i cofał jednostce organizacyjnej akredytacje i tymczasowe akredytacje jako agencji płatniczej. Funkcję agencji płatniczej pełnić będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednostką certyfikującą będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

ARiMR będzie koordynatorem programu

Środki z europejskich funduszy przekazywane będą do ARiMR na wniosek ministra rolnictwa na podstawie zapotrzebowań składanych przez agencję. Natomiast pieniądze na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe będą przekazywane ARiMR przez ministra rolnictwa w formie dotacji celowej.

Warunki i tryb przekazywania ARiMR środków z EFRG i EFRROW, współfinansowania krajowego i przejściowego wsparcia krajowego oraz sposób postępowania ze środkami odzyskanymi od beneficjentów zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zgodnie z ustawą z wyprzedzającego finansowania kosztów kwalifikowalnych będą mogły korzystać jednostki samorządu terytorialnego realizujące operacje, których przedmiotem jest postępowanie scaleniowe i zagospodarowanie poscaleniowe.

Rozporządzenie określi tryb przekazywania środków do BGK

Jednostki samorządu terytorialnego, instytuty badawcze, instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, jednostki doradztwa rolniczego, uczelnie i lokalne grupy działania będą mogły otrzymywać środki na wyprzedzające finansowanie. Środki na realizację operacji w ramach tych instrumentów będą uruchamiane w formie oprocentowanych pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego. Szczegółowe warunki, tryb i terminy udzielania takich pożyczek określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Wysokość wyprzedzającego finansowania pomocy będzie określał beneficjent we wniosku o przyznanie pomocy. Wysokość tego finansowania nie będzie mogła być wyższa od współfinansowania krajowego określonego dla danego instrumentu wsparcia.

Podpisana w poniedziałek przez prezydenta ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: WPR | polskie rolnictwo | polska żywność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »