Ptasia grypa w Polsce. Komisja Europejska zabrała głos po spotkaniu z polskimi władzami
"Przyjmujemy do wiadomości zaproponowane przez Polskę środki przeciwdziałania ptasiej grypie, które mają być zastosowane na Mazowszu i Wielkopolsce" - poinformowała Komisja Europejska po spotkaniu z polskimi władzami. KE dodała, iż na razie nie zostaną wprowadzone żadne dodatkowe środki na szczeblu UE.
Rzeczniczka KE, Eva Hrnczirzova poinformowała, że Komisja i władze polskie odbyły we wtorek "konstruktywne spotkanie techniczne" w sprawie środków krajowych, jakie Polska podejmie w celu zaradzenia niepokojącej tendencji do pojawiania się ognisk ptasiej grypy na swoim terytorium.
Działania podjęte zostaną w dwóch województwach, gdzie sytuacja budzi niepokój, mazowieckim i wielkopolskim.
Hrnczirzova zaznaczyła, że działania prowadzone przez Polskę będą podlegać regularnemu nadzorowi. Polska będzie musiała wprowadzić także strefy ochronne - te wyznaczane są w promieniu 3 km wokół fermy, gdzie stwierdzono ogniska chorobowe, i to właśnie na tym obszarze podejmowane są szczególne środki. Obszar w promieniu 10 km uznawany jest natomiast za strefę o podwyższonym ryzyku. W ramach wyznaczonych stref nie można np. transportować drobiu i produktów drobiarskich oraz trzeba stosować specjalne zasady higieny na fermach.
Rzeczniczka dodała, że dzięki środkom krajowym, KE na razie nie wprowadzi żadnych dodatkowych środków na szczeblu UE. To jednak może się zmienić, jeśli sytuacja się pogorszy.
Polska oficjalnie przedstawi teraz środki Komisji i wszystkim państwom członkowskim oraz wdroży je w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby.
Komisja zapowiedziała, że "będzie uważnie śledzić rozwój sytuacji" oraz utrzymywać ścisły kontakt z polskimi władzami. Kwestia ta zostanie też przeanalizowana na najbliższym posiedzeniu komitetu stałego KE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (PAFF) pod koniec kwietnia. W przyszłym tygodniu natomiast Polskę odwiedzi Europejski Weterynaryjny Zespół Doradczy (EUVET); wizyta rozpocznie się we wtorek i potrwa do czwartku.
MRiRW poinformowało, że w Polsce potwierdzonych jest już 79 ognisk grypy ptaków w stadach komercyjnych, co jest najwyższą liczbą zakażeń w całej Unii Europejskiej. Dla porównania: na Węgrzech są 72 ogniska, we Włoszech - 21, w Niemczech - 9, Bułgarii - 6. Łącznie w całej UE w bieżącym roku potwierdzono 202 ogniska choroby.
KE rozważała wprowadzenie daleko idących restrykcji na obszarach kraju, gdzie znajdują się zakłady produkujące drób, stanowiące 50 proc. polskiego potencjału produkcyjnego. Odpowiedzią polskiej strony była lista metod walki z grypą ptaków, równie skutecznych, które jednak nie godzą tak radykalnie w polską branżę drobiarską.