Rząd planuje kolejne wsparcie dla rolników. Tym razem dofinansowanie do magazynu zboża

​50 lub 60 tys. zł ma wynieść maksymalne wsparcie dla rolników, którzy zakupią silosy do magazynowania zboża i roślin oleistych oraz ich wyposażenie - przewiduje opublikowany w środę projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Projekt, który ministerstwo skierowało do konsultacji publicznych, przewiduje możliwość finansowego wsparcia rolników, którzy zakupią nowy silos do magazynowania zboża i nasion roślin oleistych, oraz nowe wyposażenie i urządzenia, stanowiące integralną część silosa. 

Projektowane rozporządzenie zakłada możliwość refundacji do 60 proc. kosztów kwalifikowanych - zakupu silosa i jego wyposażenia - w przypadku młodych rolników, oraz 50 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku pozostałych rolników, przy czym limit wsparcia wynosi odpowiednio 60 i 50 tys. Zł. 

Reklama

Dofinansowanie magazynów zboża - jakie warunki będzie trzeba spełnić?

Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie ma przysługiwać rolnikom, którzy są osobami fizycznymi, a w 2022 r. zyskały prawo do dopłat obszarowych, oraz dysponują odpowiednią nieruchomością pod infrastrukturę magazynową. Dodatkowo realizacja wspieranego przedsięwzięcia nie może trwać dłużej niż rok od zawarcia odpowiedniej umowy, oraz nie dłużej niż do 31 października 2024 r. Dodatkowymi warunkami jest zobowiązanie się beneficjanta, że przez co najmniej pięć lat będzie utrzymywał efekty przedsięwzięcia. 

Projekt przewiduje, że o naborze wniosków Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformuje nie później niż 30 dni przed jego rozpoczęciem, natomiast wsparcie zostanie sfinansowane z Krajowego Planu Odbudowy.  

Należy przy tym pamiętać, że Polska musi zrealizować dwie ustawy przed złożeniem wniosku o możliwość ubieganie się o europejskie środki. Pierwsza dotyczy nowelizacji przepisów o Sądzie Najwyższym, druga natomiast liberalizacji prawa o farmach wiatrowych. Aby natomiast dostać blisko 35 mld euro, które przysługują w ramach KPO, nasz kraj został zobowiązany do spełnienia 283 kamieni milowych.

Dopłaty do sprzedanego zboża

Pod koniec marca br. Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział rządowe dopłaty dla rolników. Te mają wynieść od 150 do 250 zł za tonę sprzedanego zboża. Wysokość pomocy ma być zależna od regionu. Łączna suma publicznego wsparcia ma wynieść 600 mln zł.

Rządowe propozycje skierowane do rolników są efektem protestów, które wybuchły na skutek zapełnionych magazynów i silosów przez zboże importowane z Ukrainy. Podczas wizyty w Polsce na początku kwietnia, prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że problem zostanie rozwiązany w ciągu najbliższych dni oraz tygodni. 

W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele polskiego rządu, w tym rzecznik Piotr Müller, który wskazał, że zgodnie z ustaleniami z ukraińskim rządem zboże, które trafi zza wschodniej granicy do Polski, będzie tylko przejeżdżało, bez wypakowywania i magazynowania go na terenie kraju.

- W ciągu kilku dni zostaną wypracowane mechanizmy, które powstrzymają ten eksport zboża, który zaburzał rynek spożywczy w naszym kraju. Zostaną wprowadzone takie rozwiązania, żeby to zboże trafiło bezpośrednio do krajów trzecich, bez wypakowywania i magazynowania go w Polsce - zapewnił Piotr Müller podczas konferencji prasowej z ubiegłego tygodnia.

Oprac. Alan Bartman/PAP

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »