Składka zdrowotna w KRUS. Od kwietnia rolnicy zapłacą więcej

Od 1 kwietnia 2024 roku wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Więcej zapłacą domownicy oraz pomocnicy rolnika. Ile wyniesie składka zdrowotna KRUS w II kwartale 2024 r.?

Kto musi płacić składkę zdrowotną w KRUS-ie?

Ubezpieczeniu zdrowotnemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podlegają rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o powierzchni równej 1, lub poniżej 1 ha przeliczeniowych użytków rolnych.

Ponadto ubezpieczeniu zdrowotnemu z KRUS-u podlegają:

 • domownicy rolnika, którzy pracują w gospodarstwie rolnika,
 • osoby pobierające rentę rolniczą lub emeryturę,
 • członkowie rodzin rolników, domowników, emerytów i rencistów,
 • pomocnicy rolnika.

Ile wyniesie składka na ubezpieczenie zdrowotne w KRUS w 2024?

Składka zdrowotna z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ustalana jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w IV kwartale 2023 r. Zgodnie z obwieszczeniem wynagrodzenie w IV kwartale wyniosło 7767,85 zł. Podstawą wymiaru składki jest natomiast 33,4 proc. z podstawy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wspomnianego wyżej, z którego odlicza się 9 proc. na składkę zdrowotną z KRUS.

Zgodnie ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia, wzrosnąć ma również składka zdrowotna dla domowników w gospodarstwie rolnym stanowiących samoistne działy specjalne produkcji rolnej oraz dla pomocników rolnika. W II kwartale 2024 r. składka zdrowotna KRUS wyniesie więc 234 zł miesięcznie.

Reklama

Z kolei podstawa składki dla rolników, małżonków i domowników w I kwartale 2024 r. wyniosła 143 zł miesięcznie. Wymiar składki dla rolników, małżonków i domowników rolnika z kolei dodatkowo zależny jest od wielkości gospodarstwa. Wówczas składka zdrowotna wynosi 1 zł za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolniczych. Jak podaje Gazeta Prawna, wysokość składki KRUS w zależności od wielkości gospodarstwa w II kwartale 2024 r. ma wynieść:

 • 609 zł - do 50 ha (w I kwartale wynosiła 504 zł),
 • 1 125 zł - od 50 ha do 100 ha (w I kwartale 894 zł),
 • 1 638 zł - od 100 do 150 ha (w I kwartale 1 284 zł),
 • 2 154 zł - od 150 do 300 ha (w I kwartale 1 674 zł),
 • 2 667 zł - powyżej 300 ha (w I kwartale 2 067 zł),
 • 609 zł - dla domowników rolnika (w I kwartale 504 zł).

Składki na ubezpieczenie zdrowotne z KRUS opłacane są kwartalnie, a termin płatności przypada w ostatnim dniu 1. miesiąca danego kwartału. W 2024 r. rolnicy muszą opłacić składki zdrowotne do:

 • 31 stycznia - za I kwartał,
 • 30 kwietnia - za II kwartał,
 • 31 lipca - za III kwartał,
 • 31 października - za IV kwartał.

Jak zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego z KRUS-u?

Zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego należy dokonać w ciągu 14 dni w przypadku rolnika lub 7 dni w przypadku członków rodziny rolnika, domowników, emerytów lub rencistów od momentu nabycia gruntów rolnych. Pomocnika rolnika również należy zgłosić do KRUS-u w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy przy zbiorach.

Zgłoszenie należy dokonać na druku KRUS UD-2Z "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego" i złożyć go w placówce KRUS, właściwej ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego. Druk KRUS UD-2Z może być złożony wyłącznie drogą pocztową lub osobiście, obecnie nie dopuszcza się możliwości złożenia dokumentów drogą elektroniczną.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: KRUS | składka zdrowotna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »