Suszone owady w Carrefour. Sieć zwiększa dostępność, popularny jeden gatunek
W Polsce rośnie popyt na jadalne owady. Suszone świerszcze można już kupić w 38 sklepach sieci Carrefour, to o 11 więcej niż do niedawna. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się wyroby z mącznika młynarka. Z badań wynika, że żywność produkowana z owadów ma dużą zawartość białka, a jej produkcja emituje mniej gazów cieplarnianych niż np. produkcja mięsa.
Jadalne owady zostały włączone do oferty sprzedażowej Carrefour w marcu ubiegłego roku. W asortymencie sieci znalazły się suszone świerszcze i mączniki młynarki z przyprawami, również produkowane z nich krakersy, batony proteinowe i chipsy. Po ponad roku okazało się, że największym zainteresowaniem cieszą się świerszcze. Sieć sprzedaje je suszone, o smaku chilli, limonki, soli morskiej, a także śmietany z cebulą.
Zgodę na wprowadzenie do handlu w UE świerszczy wydała dwa lata temu Komisja Europejska. Uznała, że mogą być one traktowane jako żywność i sprzedawane w krajach unijnych w formie mrożonej, suszonej lub sproszkowanej. Wcześniej, w 2021 r., urzędnicy KE zgodzili się na jedzenie mącznika młynarka i jego larw, a także szarańczy wędrownej.
W wydanym komunikacie Carrefour Polska informuje, że “rozszerzając ofertę produktów na bazie owadów, podąża za globalnymi trendami żywieniowymi i wyznacza sobie nowe standardy w branży detalicznej”. - Nasze działania mają na celu popularyzację zrównoważonego sposobu odżywiania i uświadamianie konsumentów o znaczeniu alternatywnych źródeł białka - zwraca uwagę Piotr Lubiewa-Wieleżyński, dyrektor ds. rozwoju konceptów handlowych Carrefour Polska.
Poszerzenie oferty owadów jadalnych w Carrefour ma być też szansą dla młodych firm z branży foodtech. - Cenimy sobie współpracę z młodymi przedsiębiorstwami oraz start-upami, które rozwijają ten sektor rynku spożywczego. Dzięki nam mogą dotrzeć ze swoimi produktami do wielu klientów, a tym samym skalować swoją działalność — zapewnia Lubiewa-Wieleżyński.
Produkty na bazie owadów są prezentowane w Carrefour w strefach zdrowia. “Co podkreśla ich wartość żywieniową i innowacyjny charakter” - czytamy w komunikacie. Z badań wynika, że żywność z owadów ma dużą zawartości białka, potasu, błonnika, witamin oraz kwasów nasyconych. Wytwarzanie jej nie wiąże się z taką emisją gazów cieplarnianych, jak np. produkcja mięsa i wymaga znacznie mniejszych przestrzeni.
Według naukowców z Colorado State University, chityna i zdrowe tłuszcze z owadów wpływają na polepszenie zdrowia. Przyczyniają się do poprawy mikroflory jelitowej i są źródłem białka, a także składników odżywczych. Ich zdaniem, spożywanie owadów nie wiąże się z większym ryzykiem dla konsumentów niż jedzenie innych rodzajów żywności pochodzenia zwierzęcego.