Zapadły pierwsze wyroki w aferze zbożowej. Długa lista podejrzanych

Śledztwo dotyczące afery zbożowej jest w toku. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie przekazała najnowsze informacje dotyczące wprowadzania w błąd w zakresie pochodzenia zboża z Ukrainy. Śledczy pracują obecnie nad 70 wątkami w sprawie. Pierwsze wyroki w związku z nieprawidłowościami w sprowadzaniu zboża już zapadły.

Afera zbożowa - mimo mniejszego obecnie zainteresowania ze strony opinii publicznej i mediów - nadal pozostaje pod lupą służb. Prokurator Dorota Sokowska-Mach, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, przekazała nowe informacje na temat postępów w śledztwie. Zapadły już pierwsze wyroki wobec dwóch osób oskarżonych o nieuczciwe praktyki. 

Prokuratura działa w sprawie afery zbożowej

Śledztwo prowadzone przez rzeszowską prokuraturę dotyczy okresu od 2022 do 2023 r. Podejrzanym zarzuca się czyn z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. Dodatkowo, na liście zarzutów pojawia się również ten dotyczący "niekorzystnego rozporządzania mieniem znacznej wartości podmiotów nabywających zboże" w związku z wprowadzaniem w błąd. 

Reklama

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie zarzuca osobom objętym śledztwem, iż w błąd wprowadzane miały być również organy przeprowadzające kontrolę celną. Urzędnicy otrzymali nierzetelną dokumentację, w której skład wchodziły błędne faktury VAT. Prok. Dorota Sokowska-Mach wyjaśnia, że śledztwo w związku z aferą zbożową jest wielowątkowe. 

Wyroki i zarzuty w aferze zbożowej

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości na temat importowanego z Ukrainy zboża doprowadziło do postawienia zarzutów aż 19 osobom. Zarzuca się im przestępstwa karno-skarbowe i karne. 4 z 19 podejrzanych zostało objętych dozorem policji i otrzymało zakaz opuszczania kraju. Także w przypadku 4 podejrzanych prokuratorzy zaangażowani w śledztwo zdecydowali, że konieczne jest zabezpieczenie mienia w związku z przyszłymi karami i grzywnami wymierzonymi w toku sprawy dotyczącej afery zbożowej.

 W sprawie zapadły już dwa pierwsze wyroki. Sąd Rejonowy Lublin Wschód skazał oskarżonego za przestępstwa skarbowe związane z importem zbóż w Ukrainy i wymierzył mu karę grzywny (4000 zł). Skazany został również obarczony kosztami postępowania. 

Z kolei Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim orzekł wobec innego oskarżonego, że zarzuty z art. 270 § 1 k.k. oraz z art. 87 § 2 i 3 k.k.s. są zasadne, a co za tym idzie: oskarżony jest winny zarzucanych mu czynów. W tym przypadku sędzia orzekający wymierzył karę grzywny opiewającą na 6000 zł oraz zobligował skazanego do pokrycia kosztów postępowania. 

Śledztwo jeszcze trwa, wyroków w aferze zbożowej może być więcej

Na ten moment tylko 2 z 19 osób podejrzanych o nieprawidłowości w sprowadzaniu zboża z Ukrainy usłyszało wyroki. Niemniej, jak podkreśla prok. Dorota Sokołowska-Mach z rzeszowskiej prokuratury, nadal trwają czynności dowodowe. Celem działań śledczych jest wyjaśnienie wszystkich wątków w aferze zbożowej. 

19 podejrzanych w sprawie usłyszało zarzuty z tytułu: 

  • art. 87 § 2 k.k.s., czyli oszustwo celne dotyczące towaru lub usługi w obrocie z zagranicą, co do których istnieje reglamentacja pozataryfowa;
  • art. 286 § 1 k.k., czyli osiągnięcie korzyści majątkowej w wyniku doprowadzenia innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania;
  • art. 270 § 1 k.k., czyli używanie podrobionego lub przerobionego dokumentu w celu użycia go jako autentycznego.  
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zboże z Ukrainy | prokuratura | wyroki | zarzuty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »