Karol Nawrocki
Piątek, 30 maja 2025 (10:44)
Aktualizacja Wtorek, 3 czerwca 2025 (10:18)
Karol Nawrocki to polski historyk, działacz społeczny i samorządowiec. Piastował funkcje prezesa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a później także prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. 24 listopada 2024 roku Nawrocki został wybrany kandydatem na prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości.

Karol Nawrocki - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Karol Nawrocki - wykształcenie
Karol Nawrocki urodził się 3 marca 1983 roku w Gdańsku. Tam też dorastał, a wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Gdańskim. W 2013 roku w Instytucie Historii tej uczelni Karol Nawrocki uzyskał tytuł doktorski na podstawie rozprawy "Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976 - 1989".
Karol Nawrocki napisał kilka książek oraz kilkadziesiąt artykułów naukowych i publicystycznych w tematyce najnowszej historii Polski. Ponadto odpowiada za wiele projektów upamiętniających, edukacyjnych i ekspozycji historycznych.
Karol Nawrocki - kariera zawodowa
Karol Nawrocki w 2017 roku został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, które 23 marca 2017 roku otwarto w Gdańsku. Nawrocki został dyrektorem instytucji po tym, jak na początku kwietnia 2017 roku w wyniku decyzji ówczesnego ministra kultury Piotra Glińskiego Muzeum II Wojny Światowej połączone zostało z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.
Dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki był do 2021 roku, kiedy to złożył rezygnację z tej funkcji. Jeszcze w tym samym roku został wybrany na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Karol Nawrocki był również członkiem Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP i Rad Programowych w licznych muzeach dotyczących najnowszej historii Polski. W 2019 roku pełnił również funkcję pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Karol Nawrocki - działalność polityczna
Na głębokie wody polityki Karol Nawrocki wypłynął w listopadzie 2024 roku. To wówczas 24 listopada 2024 roku podczas Konwencji Obywatelskiej w hali Sokół w Krakowie Nawrocki został ogłoszony kandydatem w wyborach prezydenckich 2025 roku. Udział w wydarzeniu brały udział liczne środowiska społeczne i naukowe, ale także członkowie partii Prawo i Sprawiedliwość. Od samego początku swojej kandydatury Nawrocki cieszy się poparciem i realnym wsparciem polityków tej formacji.
18 maja odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Karol Nawrocki uzyskał w niej 29,54 proc. głosów i uplasował się na II miejscu. Dzięki temu zakwalifikował się do II tury wyborów, która odbyła się 1 czerwca 2025 roku.
1 czerwca w II turze wyborów Karol Nawrocki wygrał z Rafałem Trzaskowskim stosunkiem 50,89 proc. do 49,11 proc. głosów. Tym samym został następcą Andrzeja Dudy na fotelu prezydenta.
Temat Karol Nawrocki znajdziesz również w serwisie:
Karol Nawrocki - Wiadomości
-
Czarzasty nie ma wątpliwości. "Koalicja będzie funkcjonowała jeszcze lepiej"
Dzisiaj, 4 czerwca (13:10)- Koalicja rządząca nie tylko przetrwa, ale będzie funkcjonowała lepiej niż dotychczas - powiedział wicemarszałek Sejmu, lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Podkreślił też, że... -
Zandberg o poparciu rządu w wotum zaufania. "Zbyt wielu obietnic nie dotrzymali"
Dzisiaj, 4 czerwca (11:20)Adrian Zandberg zarzuca Donaldowi Tuskowi i Jarosławowi Kaczyńskiemu polityczny teatr. Jego zdaniem zamiast realnych działań, rząd i opozycja fundują Polakom PR-owe zagrywki, ignorując... -
Plany rządu pod znakiem zapytania. W rękach Nawrockiego losy deregulacji
Dzisiaj, 4 czerwca (08:42)Karol Nawrocki jako prezydent raczej nie będzie blokował działań rządu Donalda Tuska w zakresie deregulacji - uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita". Za to może... -
Tusk miał wielki plan. Nawrocki może go storpedować
Dzisiaj, 4 czerwca (07:32)Wygrana Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich może storpedować plany koalicji rządzącej w zakresie zmian w ważnych państwowych instytucjach - informuje money.pl. Donald Tusk i jego... -
Zagraniczna agencja o wygranej Nawrockiego. "Pogłębia niepewność"
Wczoraj, 3 czerwca (16:10)Zwycięstwo Karola Nawrockiego, kandydata popieranego przez PiS, w wyborach prezydenckich, to duże wyzwanie dla koalicyjnego rządu Donalda Tuska. Zdaniem agencji Reuters, wynik wyborów w... -
Tajemnice sukcesu Nawrockiego. Zastosowali nową strategię
Wczoraj, 3 czerwca (16:03)Karol Nawrocki wygrał wybory prezydenckie dzięki wykorzystaniu mediów społecznościowych, przełamując dotychczasowe metody znane z kampanii wyborczych III RP - wynika z raportu Res Futury.... -
Donald Trump zabrał głos po zwycięstwie Nawrockiego. Oto co napisał
Wczoraj, 3 czerwca (08:29)Donald Trump zabrał głos po zwycięstwie Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich w Polsce. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył emocji związanych z wygraną osoby, którą wsparł w... -
Biznes czeka na Nawrockiego. Niepokój i długa lista oczekiwań
Wczoraj, 3 czerwca (08:13)Przedsiębiorcy z niepokojem oczekują kadencji prezydenta Karola Nawrockiego, jednak nie brakuje wśród nich nadziei na racjonalną współpracę rządu i głowy państwa w kwestiach...