Rafał Trzaskowski

Środa, 20 listopada 2024 (11:57) Aktualizacja Środa, 20 listopada 2024 (11:58)
Rafał Kazimierz Trzaskowski, urodzony 17 stycznia 1972 roku w Warszawie, to polski polityk, samorządowiec, politolog i nauczyciel akademicki, związany głównie z Platformą Obywatelską. Jego kariera polityczna oraz akademicka koncentruje się na sprawach europejskich oraz integracji międzynarodowej, co czyni go jednym z wiodących ekspertów w tej dziedzinie w Polsce.
Rafał Trzaskowski - najważniejsze informacje
Rafał Trzaskowski /MATEUSZ WLODARCZYK / NurPhoto / NurPhoto via AFP /AFP

Rafał Trzaskowski - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

​Wykształcenie 

Rafał Trzaskowski kształcił się w warszawskich placówkach edukacyjnych. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 158 im. Jana Kilińskiego kontynuował naukę w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Warszawie. W czasie przełomowych wyborów w 1989 roku, będąc jeszcze licealistą, zaangażował się jako wolontariusz w działania Komitetu Obywatelskiego w Warszawie.

Pracował jako tłumacz amerykańskich obserwatorów, te kontakty zaprocentowały w przyszłości. 
Po maturze Trzaskowski wyjechał na stypendium do Cranbrook-Kingswood High School w Michigan, USA, gdzie zdobywał doświadczenie w zagranicznym systemie edukacyjnym. Studia wyższe ukończył na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał tytuł magistra stosunków międzynarodowych oraz filologii angielskiej w 1996 roku. 

Jego edukacja była kontynuowana na Kolegium Europejskim w Natolinie, gdzie specjalizował się w studiach europejskich, a w 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Praca doktorska dotyczyła reform instytucjonalnych w Unii Europejskiej i była przygotowana pod kierunkiem profesora Stanisława Parzymiesa. 

Wczesna działalność zawodowa i polityczna 

Trzaskowski rozpoczynał swoją karierę zawodową jako tłumacz symultaniczny oraz nauczyciel języka angielskiego. Pracował również jako wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i Collegium Civitas, zajmując się tematyką integracji europejskiej. W latach 2000–2001 pełnił funkcję doradcy sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej, Jacka Saryusza-Wolskiego, z którym ściśle współpracował w kwestiach związanych z integracją Polski z Unią Europejską. 

W 2004 roku Rafał Trzaskowski dołączył do zespołu doradców delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Było to jedno z jego pierwszych poważnych stanowisk politycznych, które umożliwiło mu zdobycie doświadczenia na arenie międzynarodowej. W 2009 roku z powodzeniem ubiegał się o mandat eurodeputowanego, uzyskując miejsce w Parlamencie Europejskim VII kadencji. W kampanii wyborczej wsparli go sławni przyjaciele Grzegorz Turnau, Tomasz Karolak i Michał Żebrowski 

Działalność rządowa 

Kariera polityczna Trzaskowskiego nabrała tempa, gdy w 2013 roku został nominowany na ministra administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. Na tym stanowisku odpowiadał za kwestie związane z cyfryzacją administracji państwowej oraz ochroną danych osobowych.

Jego kadencja zakończyła się we wrześniu 2014 roku, kiedy rząd został zmieniony po przejęciu urzędu premiera przez Ewę Kopacz. W nowym gabinecie Trzaskowski objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie zajmował się sprawami europejskimi oraz pełnił funkcję pełnomocnika premiera do spraw Rady Europejskiej. 

W 2015 roku, Rafał Trzaskowski wystartował w wyborach parlamentarnych jako lider listy Platformy Obywatelskiej w okręgu krakowskim, co zapewniło mu mandat posła na Sejm VIII kadencji. W Sejmie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji do Spraw Unii Europejskiej, aktywnie angażując się w kwestie związane z relacjami Polski z Unią Europejską. 

Prezydent Warszawy 

Jednym z kluczowych momentów w karierze Rafała Trzaskowskiego było jego zwycięstwo w wyborach na prezydenta Warszawy w 2018 roku. W pierwszej turze wyborów samorządowych zdobył ponad 56% głosów, co pozwoliło mu na objęcie funkcji prezydenta stolicy Polski bez konieczności przeprowadzania drugiej tury.

Na tym stanowisku Trzaskowski skupił się na rozwoju infrastruktury miejskiej, politykach proekologicznych oraz poprawie jakości życia mieszkańców stolicy. Jego prezydentura była jednak również przedmiotem licznych kontrowersji, m.in. związanych z podpisaniem tzw. Deklaracji LGBT+, co wywołało ostrą krytykę ze strony konserwatywnych środowisk politycznych i medialnych. 

Wybory prezydenckie w 2020 roku 

W maju 2020 roku, po rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z ubiegania się o urząd prezydenta Polski, Rafał Trzaskowski został ogłoszony kandydatem Koalicji Obywatelskiej na ten urząd. Jego kampania wyborcza, oparta na haśle „Silny prezydent, wspólna Polska”, zyskała szerokie poparcie, a Trzaskowski szybko zdobył 1,6 miliona podpisów poparcia niezbędnych do zarejestrowania swojej kandydatury. 

W pierwszej turze wyborów prezydenckich, które odbyły się 28 czerwca 2020 roku, Rafał Trzaskowski zdobył 30,46 proc. głosów, co zapewniło mu drugie miejsce i przejście do drugiej tury wraz z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. W drugiej turze głosowania, która odbyła się 12 lipca 2020 roku, Trzaskowski otrzymał 48,97 proc. głosów, co oznaczało przegraną z Andrzejem Dudą, który uzyskał 51,03 proc.. 

Dalsza działalność polityczna 

Po przegranych wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski ogłosił zamiar utworzenia nowego ruchu obywatelskiego, który miał na celu zjednoczenie opozycji wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. W październiku 2020 roku zainaugurował powstanie Ruchu Wspólna Polska, organizacji, która ma promować wartości demokratyczne i proeuropejskie. 

W 2021 roku Trzaskowski został także przewodniczącym rady politycznej stowarzyszenia Tak! Dla Polski, skupiającego samorządowców opozycyjnych wobec rządu centralnego. Założona przez niego instytucja zajęła się organizacją Campusu Polska Przyszłości. 

Życie prywatne 

Rafał Trzaskowski pochodzi z artystycznej rodziny – jego ojciec, Andrzej Trzaskowski, był znanym pianistą jazzowym. W 2002 roku Trzaskowski ożenił się z Małgorzatą, absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach, z którą ma dwójkę dzieci – Aleksandrę i Stanisława. 

Temat Rafał Trzaskowski znajdziesz również w serwisie:

Rafał Trzaskowski - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »