Marek Chmaj

Środa, 4 grudnia 2024 (15:36) Aktualizacja Środa, 4 grudnia 2024 (15:39)
Marek Chmaj, urodzony 13 lipca 1969 roku w Przemyślu, to uznany polski prawnik, politolog i profesor nauk prawnych. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym oraz administracyjnym. Jest również radcą prawnym i autorem licznych publikacji naukowych. W latach 2019–2023 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu.
Marek Chmaj - najważniejsze informacje
Marek Chmaj /Piotr Molecki /East News

Marek Chmaj - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wykształcenie i początki kariery

Chmaj ukończył Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Przemyślu. W młodości należał do Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Jego dalsza edukacja była związana z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS), gdzie ukończył studia w dwóch kierunkach – nauki polityczne w 1993 roku i prawo w 1994 roku. 

W tym samym roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy o transformacji politycznej w Polsce, skupiającej się na Sejmie X kadencji. W 2001 roku na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku uzyskał stopień doktora habilitowanego, prezentując rozprawę dotyczącą polskiego Sejmu w latach 1991–1997. 
 
Kariera Chmaja rozwijała się dynamicznie, a w 2009 roku, mając zaledwie 39 lat, otrzymał tytuł profesora nauk prawnych, co czyniło go jednym z najmłodszych profesorów w tej dziedzinie w Polsce. 

Działalność naukowa i dydaktyczna

Marek Chmaj jest autorem ponad 40 książek oraz ponad 200 artykułów naukowych. Współtworzył również ponad 100 opinii prawnych, które były zamawiane przez kluczowe instytucje państwowe, takie jak Sejm, Senat, Kancelaria Prezydenta RP i ministerstwa. 
 
Jako nauczyciel akademicki pełnił funkcje kierownicze na wielu uczelniach. Był dziekanem Wydziału Administracji w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie oraz kierownikiem Katedry Prawa Konstytucyjnego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Obecnie związany jest z Uniwersytetem SWPS w Warszawie, gdzie kieruje Katedrą Prawa Publicznego i Praw Człowieka oraz pełni funkcję profesora zwyczajnego. Chmaj wykładał również na uniwersytetach zagranicznych, w tym w Hiszpanii, Łotwie i Portugalii, co potwierdza jego międzynarodowe uznanie. 
 
Pod jego nadzorem stopnie doktorskie uzyskało wielu studentów, w tym politycy, jak Arkadiusz Myrcha i Piotr Zientarski. 

Działalność publiczna

Oprócz działalności akademickiej, Marek Chmaj pełnił funkcje publiczne. W 2019 roku został powołany przez Sejm IX kadencji na wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu. Jego działalność w tej roli zakończyła się w 2023 roku. Chmaj jest również przewodniczącym Zespołu Doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa przy marszałku Senatu X kadencji. Od 2020 roku pełnił funkcję członka Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, co podkreśla jego autorytet w dziedzinie prawa. 
 
W 2023 roku, przed wyborami parlamentarnymi, stacja TVP Info opublikowała nagranie rozmowy między Chmajem a Marianem Banasiem, prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Rozmowa dotyczyła potencjalnej koalicji politycznej po wyborach, co wywołało kontrowersje i było szeroko komentowane w mediach. 

Działalność prawnicza

Jako radca prawny, Marek Chmaj prowadzi aktywną działalność prawniczą. Jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie oraz arbitrem przy izbie sądu polubownego. Kieruje również kancelarią prawną „Chmaj i Wspólnicy”, która świadczy usługi w zakresie prawa konstytucyjnego i administracyjnego. 

Odznaczenia i wyróżnienia

Za swoją działalność naukową i dydaktyczną Marek Chmaj został wielokrotnie wyróżniony. W 2015 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie nauk prawnych oraz za wkład w kształtowanie zasad demokratycznego państwa prawa. W 2016 roku został uhonorowany medalem Labor Omnia Vincit, a rok później Medalem XXV-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. 

Publikacje 

Chmaj jest autorem licznych publikacji, które są cenione zarówno w środowisku akademickim, jak i w praktyce prawniczej. Do jego najważniejszych książek należą: „Państwo, ustrój, samorząd terytorialny” (1997), „Konstytucyjne wolności i prawa w Polsce” (2002), „System wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej” (2011), oraz liczne komentarze do Konstytucji RP. 

Marek Chmaj - Wiadomości

  • Zastępca procesowy z internetu

    Zastępca procesowy z internetu

    Wtorek, 8 lipca 2008 (11:15)
    Rozpoczął działalność portal internetowy, który ułatwia znalezienie zastępstwa procesowego w całym kraju. Każdy adwokat i radca prawny w przypadku kolizji terminów sądowych może zlecić...
  • Nie będziesz musiał się meldować!

    Nie będziesz musiał się meldować!

    Środa, 16 kwietnia 2008 (06:00)
    Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad projektem zmiany przepisów, które wyeliminują obowiązek meldunkowy w Polsce. Zamiast niego będziemy musieli informować...
  • Abonament na razie bez zmian

    Abonament na razie bez zmian

    Poniedziałek, 7 stycznia 2008 (06:34)
    Po trzech miesiącach od wyborów nadal nie wiadomo, czy abonament zostanie czy zniknie. Jego ściągalność jest bardzo niska, dlatego rząd myśli o zastąpieniu go pieniędzmi z budżetu....
  • Reklama
  • Jeżeli mandat, to nie urząd

    Wtorek, 13 listopada 2007 (07:30)
    Marszałek Sejmu zapowiada przedstawienie projektu nowelizacji ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora. Niejednoznaczne regulacje o zakazie łączenia funkcji wymagają doprecyzowania...
  • Nie powołano 9 gniewnych

    Nie powołano 9 gniewnych

    Piątek, 10 sierpnia 2007 (07:27)
    Prezydent nie powołał na urząd sędziego 9 kandydatów Krajowej Rady Sądownictwa Pisma z odmową powołania na urzędy sędziowskie nie mają żadnego uzasadnienia. Prawnicy twierdzą, że...
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »