Wołodymyr Zełenski

Piątek, 6 grudnia 2024 (12:23) Aktualizacja Piątek, 6 grudnia 2024 (12:25)
Wołodymyr Ołeksandrowycz Zełenski, urodzony 25 stycznia 1978 roku w Krzywym Rogu, to postać, która w ciągu kilku lat przeszła drogę od aktora i komika do jednego z najbardziej rozpoznawalnych i podziwianych liderów politycznych na świecie. Jego droga życiowa i kariera pełne są nieoczekiwanych zwrotów akcji, które uczyniły go symbolem oporu Ukrainy wobec rosyjskiej agresji oraz międzynarodowym bohaterem.
Wołodymyr Zełenski - najważniejsze informacje
Wołodymyr Zełenski /Adam Burakowski /East News

Wołodymyr Zełenski - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Ukraina

Pochodzenie i wykształcenie

Zełenski przyszedł na świat w rodzinie ukraińskich Żydów. Jego ojciec, Ołeksandr, był profesorem i specjalistą w dziedzinie cybernetyki, co zapewniło młodemu Wołodymyrowi solidne zaplecze intelektualne. Część swojego dzieciństwa spędził w Mongolii, gdzie pracował jego ojciec. 

Po powrocie do Ukrainy, Zełenski uczęszczał do gimnazjum numer 95 w Krzywym Rogu, a później ukończył studia prawnicze w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym, będącym filią Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego. Mimo zdobycia wykształcenia prawniczego, jego droga zawodowa potoczyła się w zupełnie innym kierunku. 

Wczesna kariera i sukcesy w rozrywce

Zainteresowanie aktorstwem pojawiło się u Zełenskiego już w młodości. Początkowo występował w amatorskich przedstawieniach teatralnych, a w połowie lat 90. dołączył do lokalnej grupy kabaretowej. Jego talent szybko przyciągnął uwagę i doprowadził do współpracy z zespołem „Zaporiżżia – Krywyj Rih – Tranzyt”. W 1997 roku Zełenski wraz z grupą przyjaciół stworzył własny zespół „95-j kwartał”, który stał się jednym z najbardziej znanych kabaretów na Ukrainie i w innych krajach byłego ZSRR. 

W latach 1998-2003 grupa „95-j kwartał” zdobyła popularność, biorąc udział w najwyższych rangą zawodach kabaretowych KWN. Wołodymyr Zełenski nie tylko występował na scenie, ale również pisał większość skeczów, co przyczyniło się do rozwoju jego umiejętności jako scenarzysty. W 2003 roku, po konflikcie z firmą AMiK, Zełenski zdecydował się na kontynuowanie działalności artystycznej w ramach własnego studia producenckiego „Studio Kwartał 95”, które współpracowało z ukraińskimi telewizjami, w tym z kanałem 1+1. 

Zełenski zdobył ogromną popularność dzięki programowi „Weczirnij kwartał”, który przyciągał miliony widzów. Jako aktor wystąpił także w kilku komediach romantycznych, które odniosły sukces zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji. W 2006 roku jego udział w programie tanecznym „Tanci z zirkamy” zakończył się zwycięstwem, co dodatkowo zwiększyło jego rozpoznawalność. 

Serial „Sługa Narodu” i początek drogi politycznej

Prawdziwy przełom w karierze Zełenskiego nastąpił w 2015 roku, kiedy zagrał główną rolę w satyrycznym serialu „Sługa narodu”. Wcielił się w postać Wasyla Petrowycza Hołoborod’ki, nauczyciela historii, który niespodziewanie zostaje prezydentem Ukrainy. Serial, emitowany na kanale należącym do Ihora Kołomojskiego, zdobył ogromną popularność, a rola Zełenskiego jako „zwykłego człowieka” w roli prezydenta w dużej mierze przyczyniła się do jego późniejszej kariery politycznej. 

W grudniu 2017 roku jego współpracownicy zarejestrowali partię polityczną o nazwie identycznej jak serial - „Sługa Narodu”. Rok później Zełenski zaczął pojawiać się w sondażach prezydenckich, zdobywając rosnące poparcie. 31 grudnia 2018 roku ogłosił, że będzie kandydował w nadchodzących wyborach prezydenckich. 

Prezydentura w czasach kryzysu 

W wyborach prezydenckich w 2019 roku Zełenski wygrał w pierwszej turze, zdobywając 30,2% głosów, co pozwoliło mu przejść do drugiej tury. W niej pokonał urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę, zdobywając aż 73,2% głosów. Jego sukces był bezprecedensowy, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego brak wcześniejszego doświadczenia politycznego. 

Po objęciu urzędu prezydenta 20 maja 2019 roku, Zełenski ogłosił rozwiązanie parlamentu, co doprowadziło do przedterminowych wyborów, w których jego partia „Sługa Narodu” zdobyła większość. To pozwoliło na powołanie rządu, który wspierał prezydenckie reformy, koncentrujące się na walce z korupcją, integracji z NATO i Unią Europejską oraz modernizacji gospodarki. 

Rosyjska inwazja na Ukrainę i międzynarodowe uznanie 

Prezydentura Wołodymyra Zełenskiego napotkała największe wyzwanie w lutym 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. W obliczu tego bezprecedensowego zagrożenia Zełenski wykazał się ogromną determinacją i odwagą, odmawiając ewakuacji z Kijowa i pozostając na miejscu, by przewodzić obronie kraju. Jego postawa stała się symbolem oporu Ukrainy i przyniosła mu międzynarodowe uznanie. 

Zełenski wielokrotnie zwracał się do narodów świata, apelując o wsparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Jego charyzmatyczne przemówienia oraz osobista odwaga zyskały mu status bohatera narodowego, a także męża stanu w oczach wielu zagranicznych przywódców. W 2022 roku został uznany za Człowieka Roku przez prestiżowy tygodnik „Time”. 

Życie prywatne  

Zełenski, mimo intensywnej kariery politycznej, pozostaje również osobą mocno związaną ze swoją rodziną. W 2003 roku ożenił się z Ołeną Kyjaszko, którą poznał jeszcze w czasach studenckich. Para ma dwoje dzieci: córkę Ołeksandrę i syna Kiryłła. 

Odznaczenia i wyróżnienia 

Wołodymyr Zełenski jest laureatem wielu prestiżowych odznaczeń i nagród, które podkreślają jego wkład w walkę o wolność i suwerenność Ukrainy. Otrzymał m.in. Krzyż Wielki z Łańcuchem Orderu Lwa Białego (Czechy), Wielki Krzyż ze Złotym Łańcuchem Orderu Witolda Wielkiego (Litwa), Order Orła Białego (Polska) oraz Order Podwójnego Białego Krzyża I klasy (Słowacja). 

Jego postawa podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę przyczyniła się także do przyznania mu Nagrody Karola Wielkiego w 2023 roku oraz licznych innych wyróżnień na arenie międzynarodowej.  

Temat Wołodymyr Zełenski znajdziesz również w serwisie:

Wołodymyr Zełenski - Wiadomości

Wołodymyr Zełenski - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »