Brak wiarygodnych rozstrzygnięć na szczycie UE może osłabić złotego o ok. 20 gr w tydzień

Rynki oczekują na wyniki szczytu UE. Jeśli nie przyniesie on wiarygodnych rozstrzygnięć to, zdaniem dilerów, może nastąpić globalna ucieczka od ryzyka, osłabienie euro do dolara, a także osłabienie złotego w skali ok. 20 gr w ciągu tygodnia, a docelowo do poziomów 4,70-4,80 za euro. Dilerzy rynku długu zwracają uwagę na niską płynność rynku. O godz. 19.42 euro kosztowało 4,5098 zł.

- Złoty jest dość stabilny i sądzę, że do czasu rozstrzygnięć podczas Rady Europejskiej nic wielkiego się nie wydarzy. Kluczowe będą decyzje podjęte na szczycie, a co ważniejsze, ich interpretacja przez rynek. Jeśli politycy się nie dogadają, skala osłabienia w przyszłym tygodniu może być bardzo duża, możliwe poziomy 4,7-4,8, oczywiście nie od razu. Jeśli nie będzie konkretnych, wiarygodnych rozwiązań złoty może stracić ok. 20 gr w ciągu tygodnia, dynamikę deprecjacji lekko może spowolnić interwencja NBP. W takim scenariuszu nastąpi ogólna ucieczka od ryzyka, euro będzie słabe wobec dolara, złoty też będzie tracić z regionem - powiedział Jan Koprowski, diler walutowy BNP Paribas.

Reklama

- W czwartek po decyzji EBC sentyment troszkę się pogorszył i trudno powiedzieć dlaczego. Sygnały takie, jak wydłużenie horyzontu operacji repo do 3 lat były pozytywne dla rynku, więc może chodzi o komentarz o tym, że EBC będzie jak Bundesbank, co miałoby oznaczać, że nie będzie dodruku pieniądza - dodał diler.

Z kolei zdaniem dilera obligacji BPH Piotra Żółtowskiego, osłabienie złotego i towarzyszący mu wzrost rentowności mógł wynikać z niespełnionych oczekiwań na głębszą niż 25 pb obniżkę stóp przez EBC. Diler zwraca uwagę na małą płynność rynku, co sprzyja znacznym ruchom cen.

- Inwestorzy dosyć sceptycznie odebrali decyzję i konferencję EBC, co widać na eurodolarze i pośrednio na złotym. Słabszy złoty osłabia obligacje, a rentowności w czwartek po decyzji EBC "odrobiły" wcześniejsze spadki, wynikające prawdopodobnie z oczekiwań na głębszą obniżkę stóp procentowych EBC - powiedział PAP Żółtowski.

- Od kilku dni mamy na rynku duże ruchy, które nie wynikają z niczego konkretnego. Pod koniec roku wielu inwestorów się wycofało, mamy płytki i mało płynny rynek, więc wszelkie próby prognozowania co się zdarzy są utrudnione. Sądzę, że istotnym poziomem dla dziesięciolatek jest 5,90, choć przy płytkim rynku poziomy techniczne nie mają większego znaczenia. Poniżej tego poziomu jest szansa na umocnienie, po jego przełamaniu szybko możemy dojść do 6,0, i może się to dokonać bez "twardych" przyczyn - dodał.

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obniżyła w czwartek podstawowe stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi po tej obniżce 1,00 proc. Podczas konferencji prasowej szef EBC Mario Draghi ogłosił szereg "niestandardowych środków", które mają na celu poprawienie sytuacji europejskich banków. Środki te będą obejmować m.in. oferowanie przez EBC pożyczek dla banków z terminem spłaty trzy lata oraz złagodzenie przez bank centralny kryteriów zabezpieczenia pożyczek dla banków. Draghi zaznaczył, że unijne traktaty "uosabiają najlepsze tradycje Bundesbanku".

         czwartek  czwartek   środa
            16.25      9.35   16.40
EUR/PLN    4,4945    4,4642  4,4694
USD/PLN    3,3612    3,3273  3,3402
EUR/USD    1,3329    1,3413  1,3381
OK0114       4,85      4,84    4,87
PS0416       5,22      5,19    5,21
DS1021       5,91      5,90    5,90

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: tydzień | osłabienie | PLN | osłabienie złotego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »