Czy będzie konflikt?

Polityka wysokich stóp procentowych prowadzona przez Radę Polityki Pieniężnej jest, zdaniem premiera Leszka Millera, nieodpowiedzialna. Jeżeli Rada ponownie nie obniży stóp, to może to wywołać konflikt z rządem.

Polityka wysokich stóp procentowych prowadzona przez Radę Polityki Pieniężnej jest, zdaniem premiera Leszka Millera, nieodpowiedzialna. Jeżeli Rada ponownie nie obniży stóp, to może to wywołać konflikt z rządem.

Premier w wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział, że jest zadowolony z ostatniej obniżki stóp, choć nadal jest to za mało. Jeżeli RPP nie będzie dalej obniżać stóp procentowych, to będzie to znaczyło, że jest spór między rządem, a Radą i wtedy ten spór może rozstrzygnąć tylko parlament - dodał Miller. Postulat zmiany mandatu RPP w taki sposób aby była ona zobowiązana do kształtowania polityki monetarnej nie tylko w oparciu o cel inflacyjny ale także w oparciu o potrzeby gospodarcze, zgłaszane są od dawna przez popierający koalicję rządową PSL. Oznacza to możliwość ograniczenia niezależności Rady poprzez dokonanie odpowiednich zmian ustawowych. Uważam, że utrzymywanie stóp procentowych na takim wysokim poziomie w sytuacji takiego gwałtownego zduszenia popytu, w sytuacji gdy spada tempo inwestowania i w której spada tempo wzrostu produktu krajowego brutto, to jest polityka nieodpowiedzialna, stwierdził w wywiadzie radiowym premier.

Reklama

Podtrzymał jednocześnie swoją wcześniejszą tezę, że stopy procentowe w tym roku powinny zostać obniżone jeszcze o 150 punktów bazowych. Odnosząc się do krytycznej wypowiedzi Rady na temat założeń przyszłorocznego budżetu, Leszek Miller stwierdził, że jest to krytyka nieuprawniona i według niego ten projekt powinien skłonić Radę do obniżenia stóp procentowych.

* * *

Po ostatnim zredukowaniu wszystkich stóp o 150 punktów bazowych przez RPP, kolejne banki obniżają oprocentowanie lokat i depozytów. I tak LG Petro Bank od 1 grudnia obniżył oprocentowanie lokaty Hit Plus. Dla 6- miesięcznej lokaty oprocentowanie wynosi 8,5 proc.

BRE Bank obniżył oprocentowanie lokat dla podmiotów gospodarczych. Oprocentowanie rachunków bieżących prowadzonych w złotówkach wynosi 3 proc., a złotowych lokat terminowych 1-miesięcznych wynosi 11,2 proc. Minimalna kwota lokaty wynosi 30 tys. zł.

Również AmerBank wprowadził od wczoraj nowe oprocentowanie lokat terminowych, zarówno tych prowadzonych w złotówkach jak i walutowych.

I tak 1-miesięczna lokata złotowa jest oprocentowana do 9 proc., 3-miesięczna do 9,75 proc., 12-miesięczna do 10,3 proc. (stałe oprocentowanie) i do 10,5 (zmienne oprocentowanie).

Spółdzielczy Bank Rozwoju od 30 listopada wprowadził nowe oprocentowanie dla wkładów oszczędnościowych 1, 2 i 3 miesięcznych oraz dla wkładu oszczędnościowego "Dukat". Środki zdeponowane na 1, 2 i 3-miesięcznych wkładach oszczędnościowych są oprocentowane od 9,4 do 9,6 proc. Natomiast oprocentowanie lokat "Dukat wynosi od 8,1 do 8,5 w zależności od okresu lokaty.

Volkswagen Bank direct obniżył oprocentowanie lokat Plus, Plus Biznes oraz lokaty 5 Plus. Lokata Plus założona na 7 dni będzie oprocentowana od 8,8 do 9,15 proc., dwa tygodnie - od 9,05 do 9,4. Powyższe oprocentowanie obowiązuje od 1 grudnia.

Jasmin El Falouji

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: polityka | bank | konflikt | Plus | Rada Polityki Pieniężnej | oprocentowanie | lokaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »