Dane o PKB i sygnały z zagranicy w centrum uwagi

Globalny sentyment i dane o PKB za III kwartał będą głównymi czynnikami decydującymi o notowaniach na FX i rynku długu w piątek. Dilerzy spodziewają się jednak spokojnej sesji, zwłaszcza na rynku walutowym.

W czwartek przez rynek przetoczyła się fala komentarzy po środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Dilerzy zwrócili uwagę przede wszystkim na jastrzębie komentarze Dariusza Filara, Jana Czekaja i Mariana Nogi. Wszyscy zasygnalizowali możliwość kontynuowania zacieśnienia polityki pieniężnej, co było przeciwwagą dla wyważonych i neutralnych wypowiedzi Andrzeja Wojtyny i Andrzeja Sławińskiego w środę. Efekt: optymizm na rynku długu stopniowo słabł, a rentowności papierów na koniec dnia były zbliżone do środowego zamknięcia, do czego przyczyniło się też pogorszenie nastrojów na rynkach światowych.

Reklama

- Przez pierwszą połowę dnia rynek był bardzo optymistyczny, rentowności były dużo niższe niż w środę. Większość wypowiedzi członków rady była dość restrykcyjna. W czwartek wystąpili tylko "jastrzębie". To trochę ostudziło zapał inwestorów na rynku długu - powiedział Paweł Kielek z ABN Amro.

- Prawda jest też taka, że nasze dane makro i wypowiedzi członków rady mają drugorzędne znaczenie. To nie są czynniki, które mogą trwale zmienić oblicze rynku. Głównym motorem nadal jest sentyment globalny. Na koniec dnia krzywa jest zbliżona do zamknięcia w środę, ale to nie do końca efekt wypowiedzi ze strony RPP, tylko pogorszenia sentymentu - dodał Kielek.

Stabilnie było na rynku złotego. Polska waluta lekko osłabła wobec zamknięcia w środę.

- Po środowej sesji obfitującej w wiele zmian wszystko się zatrzymało. W czwartek było spokojnie - powiedział Marcin Bilbin z Pekao SA.

- W piątek spodziewam się stabilizacji, notowań w wąskim przedziale 3,64-3,6550 zł za euro. To ostatni roboczy dzień miesiąca, a dla części funduszy amerykańskich ostatni dzień roku (budżetowego). Nie sądzę, aby ktoś chciał brać na siebie duże ryzyko - dodał Bilbin.

Czynnikiem krajowym, który będzie brany pod uwagę, jest piątkowa publikacja prze GUS informacji o PKB w III kwartale w Polsce.

- To będzie figura, która może spowodować krótkoterminową zmienność, głównie na rynku długu. Z drugiej strony jesteśmy po ważnej decyzji RPP i serii wypowiedzi członków rady. O wiele istotniejsze od PKB będą informacje o inflacji w listopadzie - w tym prognoza inflacji sporządzona przez MF, która zostanie opublikowana w poniedziałek - powiedział Bilbin.

KURS ZŁOTEGO I RENTOWNOŚĆ OBLIGACJI

            czwartek  czwartek  środa
            16.20     9.30      16.25
EUR/PLN     3,6480    3,6460    3,6420 
USD/PLN     2,4690    2,4704    2,4690
EUR/USD     1,4772    1,4744    1,4750
OK0709      5,95      55,94     5,95
PS0412      5,95      5,98      6,00
DS1017      5,72      5,72      5,75
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: deta | PKB | sygnały | dilerzy | centrum uwagi | danie | Dana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »