Decyzja RPP lekko wzmocniła złotego, neutralna dla długu

Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o braku zmiany stóp procentowych wpłynęła na lekkie umocnienie złotego. Jednocześnie okazała się neutralna dla rynku długu, który zachowywał się stabilnie.

- Złoty jest nieco mocniejszy. Wynika to głównie z tego, że spadły oczekiwania, że stopy procentowe zostaną łącznie obniżone o 75 pb. Rynek raczej przesunął się obecnie w kierunku 50 pb. i co za tym idzie złoty trochę odrabia - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Popławski, analityk walutowy z BGŻ.

- Komentarz Rady jest na tyle łagodny i jednocześnie na tyle mocno wskazujący, że za miesiąc obniżka stóp będzie mieć miejsce. To pokazuje, że miejsca na dalsze umocnienie złotego w zasadzie nie ma. Wydarzenia międzynarodowe były dziś w zasadzie bez większego znaczenia. Sytuacja na rynku jest stabilna - dodał.

Reklama

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,00 proc. w skali rocznej.

W komunikacie po lutowym posiedzeniu RPP podała, że nie wyklucza dostosowania stóp procentowych w najbliższym czasie jeśli wydłuży się oczekiwany okres deflacji i tym samym wzrośnie ryzyko pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP, prezes NBP Marek Belka powiedział, że Rada jest obecnie bliżej obniżki stóp procentowych niż była jeszcze w styczniu.

Dodał, że skala dostosowania polityki pieniężnej może być większa niż 25 pb.

Michał Jochymek, diler SPW z BNP Paribas powiedział w rozmowie z PAP, że środowa decyzja RPP pozostała bez wpływu na notowania SPW.

- Sytuacja na długu jest dosyć spokojna, poruszamy się w zasadzie w okolicach wczorajszych poziomów. Nie widać zbyt dużej presji, pomimo tego, że rynki bazowe są dziś trochę słabsze - powiedział Jochymek.

- Widać, że rynek spokojnie przyjął dzisiejsze decyzje i komentarze RPP. Widać, że rynek wciąż oczekuje dalszych obniżek i ogólny obraz się nie zmienia. Jutro mamy aukcję długu długiego końca, więc nawet jak teraz nie ma specjalnej presji na rynku, to jest to raczej dobry znak - dodał.

MF we wtorek podał, że na aukcji w czwartek, 5 lutego zaoferuje obligacje WZ0124/DS0725/WS0428 za 3-5 mld zł.

środa środa wtorek
16.50 9.05 15.50
EUR/PLN 4,1646 4,1725 4,1684
USD/PLN 3,6457 3,6381 3,6461
EUR/USD 1,1424 1,1470 1,1434
OK0717 1,55 1,57 1,59
PS0719 1,69 1,69 1,71
DS0725 1,97 1,97 2,03
PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rady Polityki Pieniężnej | złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »