Reklama

Dlaczego cena bitcoina spada i jaka jest przyszłość kryptowalut?

Spadek cen bitcoina jest faktem. 5 grudnia kurs najpopularniejszej kryptowaluty zaliczył ponad dziesięcioprocentowy minus, osiągając tym samym najniższy poziom od przeszło roku. Teraz bitcoin notowany jest na poziomie ok. 3500 dolarów. Skąd tak duży spadek i jak przedstawia się przyszłość bitcoina?

Co to jest bitcoin?

Reklama

Bitcoin to waluta internetu. Pomysł na jej stworzenie narodził się w 10 lat temu, w 2008 roku, po tym jak Wall Street oficjalnie oskarżyło światowe banki o dysponowanie pieniędzmi klientów w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

Bitcoin to alternatywna i całkowicie zdecentralizowana waluta, niezależna od banków, rządów oraz wszelkich instytucji, ich prowizji i ograniczeń. Nie ma ona właściciela, nikt jej nie kontroluje ani nie czerpnie z niej bezpośrednio zysków. Waluta działa w oparciu o sieć komputerową peer-to-peer, ma otwarty kod źródłowy, do którego każdy ma dostęp. Jest dostępna dla wszystkich i wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do internetu.

Jaka jest obecna wartość bitcoina?

Obecnie bitcoin znajduje się w okresie dużego spadku kursu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni jego cena spadła z około 7.500 dolarów do jeszcze nienotowanego w tym roku minimum na poziomie 3.200 dolarów. W chwili pisania tego artykułu kurs wahał się w granicach 3.500 USD. Oznacza to największy spadek wartości kryptowaluty od kwietnia 2013 roku.

Stanowi to drastyczny kontrast ze szczytowymi cenami, jakie BTC osiągał pod koniec ubiegłego roku. Jego wartość na początku grudnia 2017 sięgnęła 15.000 dolarów, a zatrzymała na poziomie około 20.000. Kurs ten nie utrzymał się długo. Już na początku roku 2018 cena bitcoina spadła o połowę swej szczytowej wartości i spadała nadal w ciągu kolejnych miesięcy.

Dlaczego cena bitcoina spada?

Jedna z hipotez zakłada, że obecne spadki kursu BTC są efektem zeszłorocznej hossy i następujących po niej wyprzedaży. Po osiągnięciu tak wysokich wartości, na rynku pojawili się nowi inwestorzy, którzy zakupili bitcoiny osiągając dzięki temu spore zyski. Dzisiaj, gdy w wielu krajach, między innymi Polsce czy USA, wprowadzono projekty i rozporządzenia regulujące rynek kryptowalut, sprzedaż była jedną z form ratunku dla inwestorów dotąd zwolnionych z płacenia podatku.

- Spadek cen BTC może być też wynikiem serii hard forków, do których doszło w tym roku. Jeden z nich doprowadził do wyłonienia odrębnej waluty - Bitcoin Cash, czyli nowego największego rywala BTC. Prawdopodobnie właśnie na skutek tych zawirowań inwestorzy pozbywali się kryptowalut, czego wynikiem był spadek ich cen - mówi Bartłomiej Nowak, ekspert serwisu bitpayo.com.

Perspektywy dla bitcoina

Pomimo tak dużych spadków prognozy dla BTC na 2019 rok są raczej optymistyczne. W momencie, gdy cena bitcoina nie przekracza 4.000 dolarów, amerykańska agencja konsultingowa A. T. Kearney opublikowała raport, z którego wynika, że bitcoin w 2019 roku odzyska swoją dominację na rynku kryptowalut, osiągając niemal dwie trzecie kapitalizacji. Ma stać się tak za sprawą postępującego rozbicia altcoinów i utraty ich wartości w oczach inwestorów. Duże znaczenie dla rozwoju rynku może mieć także akceptacja kryptowalut przez światowy rynek finansowy i utworzenie pierwszego funduszu ETF.

Podobnego zdania są także znani analitycy, którzy obecny spadek postrzegają jako koniec okresu spekulacji i zdrową konsolidację kursu BTC.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: kryptowaluta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »