Dolar wyraźnie mocniejszy względem innych walut
Początek tego tygodnia przyniósł dalsze wzrosty indeksu dolarowego. USD.Index ponownie zbliża się do oporu w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej zapoczątkowanej 3 grudnia 2015 roku.
Podwyżka stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku w dalszym ciągu jest realną opcją, jednak mieszane dane z amerykańskiego Departamentu Pracy nie przyczyniły się do wzrostu prawdopodobieństwa takiego zdarzenia. Aktualnie w centrum zainteresowania rynku będą pozostawały przemówienia przedstawicieli Fed a także notatki z wrześniowego posiedzenia FOMC, dzięki którym powinniśmy mieć pełniejszy obraz tego jakie są nastroje wśród członków tego gremium. Dzisiaj w nocy wypowiadał się znany ze swojego gołębiego nastawienia Charles Evans, który stwierdził, że wzrost kosztu pieniądza w grudniu wydaje się rozsądny, jednak z drugiej strony uzależnił to od ostatecznego przekonania, że dalsze normalizowanie polityki pieniężnej to właściwe posunięcie. Nie od dzisiaj wiadomo, że szef oddziału Fed w Chicago jest zwolennikiem utrzymywania niskich stóp procentowych tak długo jak nie widać presji inflacyjnej po stronie wskaźnika bazowego CPI. Ponadto wydaje się, że obecnie wśród większości członków Fed panuje jednak przekonanie, że dalsze stopniowe podwyżki stóp procentowych są wskazane, wobec czego słowa Evansa nie wpłynęły negatywnie na wycenę dolara.
Podczas wtorkowej sesji uwagę zwraca słabość dolara australijskiego i nowozelandzkiego. NZD znalazł się pod wpływem słów McDermott'a z RBNZ, który stwierdził, że dalsze luzowanie polityki pieniężnej jest konieczne, aby zapewnić powrót inflacji do celu. Z kolei dolarowi australijskiemu mogły zaszkodzić nieco słabsze dane z rynku nieruchomości. Z drugiej strony wrześniowe odczyty indeksów zaufania w biznesie w Australii były wyższe niż oczekiwano. Z tego względu, że dolar dziś pozostaje generalnie mocniejszy wobec innych walut na tych obydwu parach można zaobserwować silne spadki. NZDUSD zbliżył się w okolice 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej, natomiast AUDUSD przetestował 100-okresowa średnią EMA w skali D1.
W centrum zainteresowania inwestorów pozostała dzisiejsza publikacja indeksu ZEW z Niemiec. Pod wyższym niż oczekiwano odczycie indeksu Sentix ze strefy euro analitycy oczekiwali także wyższego wskazania indeksu ZEW w październiku i także też się stało. Indeks nastrojów gospodarczych ZEW wzrósł do 6 pk.t z 0,5 pkt. wobec konsensusu rynkowego na poziomie 4 pkt. Przed nami jeszcze finalna publikacja inflacji CPI we wrześniu, gdzie spodziewany jest odczyt na poziomie -0,5% w skali roku oraz dane z Kanady odnośnie rozpoczętych budów domów.
EURUSD
Eurodolar po raz kolejny przełamał strefę wsparcia w rejonie 1,1120/39, co otwiera drogę do przetestowania psychologicznego poziomu 1,1100. Notowani utrzymują się tuż powyżej tego poziomu i kluczowych średnich EMA w skali dziennej (50-,100- i 200-okresowej). Coraz niższe dołki i szczyty na wykresie powinny aktualnie wspierać stronę podażową na tej parze. W przypadku zejścia poniżej 1,1100 para otworzy sobie drogę do dalszych spadków w rejon minimum lokalnego z 5.VIII. na poziomie 1,1045.
AUDUSD
Notowania AUDUSD obecnie wspierają się na geometrycznym poziomie wynikającym z 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej realizowanej od połowy września tego roku. Tuż poniżej przebiega linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych. Zejście poniżej okolic 0,7530 z technicznego punktu widzenia przyczyni się do pogłębienia spadków w okolice równego poziomu 0,7500.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.