Donald Trump powróci z tarczą?

Trump nie daje za wygraną. Republikanie w najbliższych dniach mają przedstawić nowy projekt reformy systemu opieki zdrowia. Jeśli tym razem uda się znieść Obamacare, będzie to bardzo pozytywny bodziec dla rynków.

Nie przez przypadek Trump zdecydował się na odwołanie ubiegłotygodniowego głosowania. Prezydent robiąc unik postanowił kupić sobie czas na dokonanie zmian w przedstawionym projekcie i przede wszystkim na agitację nieprzekonanych do wcześniejszej koncepcji kongresmenów republikańskich.

Oczywiście, wystawił się tym samym na policzek ze strony inwestorów i mediów, zwracających uwagę na rozłam w partii i potencjalne problemy z tym związane. Jednak to Trump może wyprowadzić decydujący cios. Spekuluje się, że już w przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony nowy projekt, który, jeśli tylko w kuluarach zyska wystarczające poparcie, zostanie szybko przedłożony w kongresie. Gdyby taki scenariusz rzeczywiście się zrealizował i doszłoby do zniesienia Obamacare, a dodajmy jest na to całkiem spora szansa, byłby to bardzo pozytywny bodziec dla rynków kapitałowych. Trump odzyskałby zaufanie inwestorów - wzmocniłby ich wiarę w rewolucję w systemie podatkowym i wdrożenie zapowiadanego planu infrastrukturalnego. Woda na młyn dla notowań cen akcji i surowców.

Reklama

W najbliższym czasie powinniśmy także poznać szczegóły polskiej reformy emerytalnej. Paweł Borys przed kilkoma dniami stwierdził, że komplet ustaw dotyczących OFE jest już gotowy i wyraził nadzieję, że wejdą one na ścieżkę legislacyjną już w kwietniu. Niewątpliwie ucięcie spekulacji na temat zmian w OFE, o ile w finalnej reformie nie znajdą się jakieś niepokojące, nieznane do tej pory zapisy, będzie silnym, pozytywnym impulsem dla notowań akcji na krajowym parkiecie.

Tym bardziej, że sfera makro wygląda obecnie wyjątkowo dobrze. I to nie tylko w Polsce. W piątek poznaliśmy przemysłowy PMI dla Chin, który okazał się nie tylko lepszy od oczekiwań, ale i najwyższy od 5 lat.

W poniedziałek opublikowane zostaną dane dla reszty krajów. Naszym zdaniem nie zaskoczą one negatywnie. Ba, uważamy, że komentarze Markitu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, będą przypominać laurki dla poszczególnych gospodarek.

Trump namieszał. Wprowadził sporo niepewności. Jeśli jednak uda mu się zatrzeć złe wrażenie, a reforma OFE nie zaskoczy negatywnie korekta na GPW może się bardzo szybko zakończyć.

Paweł Wróbel - Dyrektor Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego i Analiz, RDM Wealth Management SA

Polecamy: PIT 2016

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: Donald Trump | Obamacare | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »