Reklama

Drożyzna powinna ustąpić!

- Inflacja powinna się obniżać w następnych miesiącach - uważa Andrzej Sławiński, dyrektor generalny Instytutu Ekonomicznego NBP.

"Zmiany naszej inflacji zależą od tego, co się będzie działo z cenami żywności i paliw na rynku globalnym. Niewątpliwe jest jednak, że inflacja powinna się obniżać w następnych miesiącach" - powiedział Sławiński w radiu TOK FM.

"Niewątpliwie (inflacja - PAP) będzie powracała sobie w stronę celu. Myślę, że to będzie widoczny trend" - dodał.

"Nie ma powodu sądzić, że popyt krajowy stworzy dla inflacji jakieś istotne zagrożenie, ponieważ tempo wzrostu płac w Polsce przyspiesza wtedy, kiedy mamy szybkie tempo wzrostu gospodarczego i popyt na pracę staje się relatywnie duży w stosunku do podaży, ale niestety raczej bym nie oczekiwał aż takiego przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego w Polsce ze względu głównie na jeszcze dosyć słabą koniunkturę w gospodarce globalnej. (...) Nie ma takich danych, które by dawały nadzieję, że nastąpi jakieś spektakularne przyspieszenie tempa wzrostu. A w Europie to na pewno" - powiedział Sławiński.

Reklama

Dyrektor instytutu ekonomicznego NBP zaznacza, że kurs złotego pozostaje od dłuższego czasu stabilny.

"Zachowanie kursu mnie specjalnie nie dziwi. Nasz złoty od dawna jest względnie stabilny. W zasadzie jedyny okres, kiedy złoty przestał być stabilny to był globalny kryzys bankowy. Trudno się dziwić, że tak było (...) Teraz złoty pozostaje na stabilnym poziomie. To, że nie występuje taki łagodny trend aprecjacyjny, jaki występował w latach 2005-2007 wynika stąd, że wciąż na rynkach finansowych utrzymuje się premia za ryzyko (...). Mimo tej dość dużej premii za ryzyko, złoty dzielnie utrzymuje się na stabilnym poziomie. Nawet nominalny kurs jest przecież bardzo stabilny, wahania są bardzo małe" - powiedział.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »