EBC: Czy to będzie cios dla złotego?

Po wczorajszej decyzji RPP, rynki czekają na czwartkową decyzję EBC. Podwyżka o 25 pb jest już zdyskontowana, dla rynku długu istotny będzie przebieg konferencji po posiedzeniu EBC; zdaniem dilerów jastrzębi ton wypowiedzi Jean-Claude'a Tricheta może spowodować wzrost rentowności.

Złoty do końca tygodnia w opinii dilerów może poruszać się w przedziale 3,98-4,04 za euro.

Wczorajsza podwyżka stóp procentowych nie była dla nikogo zaskoczeniem. W ostatnich dniach złoty porusza się głównie za euro/dolarem.

Spodziewam się, zgodnie z konsensusem, że w czwartek EBC podniesie stopy, jednak w moim odczuciu wszystko to już jest zdyskontowane, więc jeśli nie zdarzy się nic zaskakującego, złoty w najbliższych dniach będzie się poruszał w przedziale 3,98-4,04" - powiedział PAP Rafał Litwiczuk, diler walutowy Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Reklama

Jeśli poziom 3,98 zostanie przebity, to możliwe jest drobne umocnienie złotego, ale nie spodziewam się długoterminowego umocnienia złotego ze względu na niekorzystne informacje z Europy, np. te ostatnie dotyczące Portugalii - dodał.

Ważny komunikat

Dilerzy obligacji czekają na komunikat po posiedzeniu EBC, jastrzębi ton może ich zdaniem osłabić rynek. Duży wpływ na rynek długu będzie miał w czwartek EBC. Podwyżka stóp o 25 pb jest w cenach, natomiast kluczowy będzie komentarz po posiedzeniu.

Ton wypowiedzi Tricheta będzie miał wpływ także na polski rynek obligacji i złotego. Jastrzębie komentarze z jego strony mogą spowodować presję na wzrost rentowności - powiedział PAP Adrian Skubij, diler obligacji ING BSK.

W środę mieliśmy odreagowanie po dużych obrotach we wtorek. Na rynku było spokojnie, długi koniec delikatnie się umacniał, był kupowany przez lokalnych inwestorów - dodał.

EBC da sygnał

We wtorek RPP podniosła stopy procentowe o 25 pb. W czwartek o 13.45 Europejski Bank Centralny poda decyzję w sprawie stóp procentowych. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 1,00 proc. Analitycy spodziewają się jej podwyższenia do 1,25 proc.

JP Morgan spodziewa się

Następnej podwyżki podstawowych stóp procentowych w Polsce w czerwcu, a do końca 2011 r. przewiduje, że główna stopa procentowa sięgnie 4,5 proc. wobec 4,0 proc. obecnie po wtorkowej podwyżce. Profil inflacji przemawia za tym, by cykl podwyżek stóp miał charakter wyprzedzający - napisali w komentarzu analitycy banku.

W drugim półroczu tego roku stopy procentowe, ich zdaniem, będą rosły wolniej, ponieważ inflacja towarów i usług konsumpcyjnych ustabilizuje się.

JP Morgan nie wyklucza zarazem dalszych podwyżek, wyższych niż przewidywane przez niego, gdyby miało się okazać, że oczekiwania inflacyjne będą rosnąć, a złoty będzie notowany nisko.

Na 2012 rok analitycy JP Morgana prognozują łączny zakres zacieśnienia polityki pieniężnej na 1 pkt proc.

Inny bank Credit Suisse w komentarzu ze środy nazywa komunikat prasowy RPP wydany po wtorkowym posiedzeniu "jastrzębim". Bank przewiduje, że na koniec 2011 roku główna stopa procentowa w Polsce wyniesie 4,5 proc. Zacieśnienie na tę skalę może wystarczyć, by utrzymać inflację w pobliżu celu 2,5 proc. rdr w 2012 roku - ocenili.

CS zauważa, iż jeszcze miesiąc temu RPP nie wykluczała, że gospodarka może zwolnić, a obecnie sądzi, że takie ryzyko zmniejszyło się. Z drugiej strony Rada akcentuje odgórne ryzyko dla inflacji w następstwie ożywienia, przyrostu zatrudnienia i stopniowo rosnących presji: płacowej i inflacyjnej. Uwypukla również ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych idące w parze z rosnącymi cenami surowców. Z kolei BNP Paribas ocenia, iż RPP zasygnalizowała, iż ma obawy w związku z tym, że kurs złotego utrzymuje się powyżej progu 4,00 PLN/EUR.

Komentarz RPP jest bardziej jastrzębi niż rynki się tego spodziewały. RPP wyraźnie odnotowała ryzyko wyższej inflacji bazowej w reakcji na szybszy przyrost płac. W komunikacie nie ma wzmianki o ostatnim spadku wskaźnika zaufania konsumentów sugerującym daleko idące wyhamowanie spożycia - zaznaczyli.

Rada odnotowała także i to, że złoty nie zneutralizował globalnego wzrostu cen surowców. Wzięte razem komentarze RPP wskazują na kontynuację cyklu podwyżek podstawowych stóp - podsumowali.

          środa   środa  wtorek
          16.05    9.40   16.45
EUR/PLN  3,9794  3,9949  4,0025
USD/PLN  2,7834  2,7946  2,8195
EUR/USD  1,4292  1,4289  1,4194
OK0113     5,00    5,02    5,02
PS0416     5,73    5,73    5,73
DS1020     6,13    6,15    6,16
PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | stopy procentowe | wypowiedzi | złoty | cios | euro | Rada Polityki Pieniężnej | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »