Euro czy dolar?

Rafał Antczak od 1994 r. związany z Fundacją Centrum Analiz Społeczno - Ekonomicznych był gościem kawiarenki internetowej i odpowiadał na pytania dot. między innymi ostatnich zmian na rynku walutowym.

Rafał Antczak od 1994 r. związany z Fundacją Centrum Analiz Społeczno - Ekonomicznych był gościem kawiarenki internetowej i odpowiadał na pytania dot. między innymi ostatnich zmian na rynku walutowym.

Rafał Antczak od 1994 r. związany z Fundacją Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych , konsultant i doradca ekonomiczny Sejmu i Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej, Banku Światowego oraz krajowych i zagranicznych instytucji finansowych.

Artur: Jaki bedzie wpływ referendum akcesyjnego na kurs złotego???

Rafał Antczak : Złoty powinien się wzmacniać, ale może nie od razu. Czekają nas wydarzenia polityczne (zmiana premiera, nowy budżet, nowa RPP), które zawsze negatywnie wpływają na kurs złotego. Dlatego też w krótkim okresie spodziewam się raczej silnych wahań kursu. W dłuższym okresie prognoza jak wcześniej napisałem.

Reklama

ernest: jak pan mysli czy przed referendum dolar moze jeszcze pojsc w gore.

Rafał Antczak : Raczej nie.

mariusz: wartosć złotówki we wszystkich wypowiedziach analityków ma jeszcze wzrastać, czemu wobec tego wg. Pana zawdzięczamy jej słabość w stosunku do CHF i czy mozna przewidziec jakąś zmianę tej sytuacji na korzyść kredytobiorców w tej właśnie walucie? czy wg. Pana rację maja twierdzący ,że korzystniejsze jest przewalutowanie kredytów ?

Rafał Antczak : Złotówka osłabiła się i do CHF i do euro o ponad 20% w ciągu ostatniego roku, natomiast zyskała w stosunku do dolara, co wynika z około 25% osłabienia dolara w stosunku do euro. Natomiast w dłuższym okresie i analitycy i ekonomiści spodziewają się powtórzenia historii ze wzmocnieniem waluty narodowej kraju przystępującego do UE.

Mietek: Co bardziej się opłaci . Kupno euro za złotówki czy kupno euro za dolary?

Rafał Antczak : Przy założeniu, że euro nie ma już wiele miejsca na aprecjację a dolar może zacząć się umocniać, ta druga opcja jest korzystniejsza. Trudno jednak określić czas odwrócenia trendu.

Stanisław Tadeusz: Czy w III i w IV kwartale przewiduje się drastyczny spadek dolara w stosunku do Euro?

Rafał Antczak : Krótkookresowo obawiam się, że kurs dolara może nadal mieć tendencję do osłabiania się względem euro. Takie na razie są oczekiwania rynków. Pamiętajmy jednak, że rynek euro-dolara jest bardzo płynny co umożliwia olbrzymie spekulacje, które z zasady są grą o sumie zerowej (Jeden zyskuje, drugi traci).

Deni Deniev: Jak Pan widzi stosunek dolara do złotego w bliskiej przyszłości?

Rafał Antczak : Złoty, podobnie jak waluty wszystkich krajów przystępujących do UE w przeszłości ma szansę umocnić się o 20-30% w ciągu 3-4 lat. Będzie to umotywowane napływem kapitału, w tym że środków UE oraz wzrostem wydajności polskiej gospodarki. Oczywiście wszystko przy założeniu, że nasi politycy nie zaczną bawić się w realizację swoich koncepcji ekonomicznych.

Artur: w jakim terminie można sie spodziewać wzrostu kursu dolara????

Rafał Antczak : Gospodarka USA boryka się obecnie z dwoma deficytami ( budżetowym i rachunku bieżącego) na poziomie 4-5% PKB. I to niepokoi inwestorów. Z drugiej strony jeśli nastąpi ożywienie w USA i możliwości uzyskania wyższej stopy zwrotu niż na inwestycjach w papiery skarbowe w UE to nastąpi powrót kapitału japońskiego i europejskiego do USA. Można oczekiwać, że trend taki będzie miał miejsce za 0,5-1 rok.

Sebastian: Po referendum dolar ma sie jeszcze bardziej oslabic. Dlaczego? Zlotowka ma byc "zafiksowana" w stosunku do euro (+-15%). W zwiazku z powyzszym skad przekonanie fachowcow liczacych na jeszcze slabszy kurs dolara?

Rafał Antczak : Zafiksowanie złotego w stosunku do euro po przystąpieniu Polski do UGW nie oznacza, że złotówka nie będzie mogła aprecjować powyzej 15%. Niedopuszczalne jest osłabienie złotego powyżej 15%. Stąd pewnie wynikają różne nieporozumienia.

Krakus: Mam oszczędności w dolarach. Co powinnienem teraz zrobić aby przestać dalej tracić??

Rafał Antczak : Ja wierzę w złotówkę. Przynajmniej na razie, dopóki nasi politycy nie zaczną poważnie psuć polityki makroekonomicznej. A to się okaże w końcu roku przy ustawie budżetowej.

Deni Deniev: Jak długo ,zdaniem Pana ,utrzyma się spadający trend dollara w stosunku do złotego?

Rafał Antczak : Złoty powinien się wzacniać zarówno w stosunku do dolara jak i euro, i będzie to tendencja średniookresowa. Natomiast bardzo trudno obecnie przewidzieć jak zachowa się kurs euro-dolar. W dużej mierze zależeć to będzie na ile plan Busha wywrze psychologiczny efekt na konsumentów i inwestorów. Jego efekt stricte ekonomiczny będzie raczej neutralny.

JurekE: Czy zgadza się Pan z JAKUBEM MAZUREM, który na łamach Tygodnika ,,Głos" w cyklu szeroko dyskutowanych także w internecie artykułów wykazuje, że strefa euro nie stanowi Optymalnego Obszaru Walutowego, w długim okresie hamuje wzrost gospodarczy ,kryteria konwergencji są bez sensu a w dłuższym okresie żadne państwo nie może istnieć bez własnej waluty ?

Rafał Antczak : Całkowicie się nie zgadzam.

Warren Buffett Jr.: Skoro Euro jest taką wspaniałą walutą to dlaczego są ekonomiści jak Milton Friedman co mówią że to głównie polityczna decyzja a nie ekonomiczna zaważyła na wprowadzeniu Euro. Różnice kursowe działają zarówno na plus jak i minus. A polityka monetarna powinna być prowadzona w zależności od gospodarki inna w Niemczech, a inna w Grecji. Czy Niemcy nie płacą części grzechów innych krajów Europy poprzez Euro, a nie tylko swoje ?

Rafał Antczak : wprowadzenie waluty do obiegu jest zawsze decyzją polityczną. Natomiast jeśli chodzi o fundamenty ekonomiczne to wspólna waluta dla większości krajów UE już powoduje wzrost konkurencji wewnętrznej poprzez wyrównywanie cen do dołu, co powoduje obniżkę kosztów prowadzenia działalności. Inna sprawa, że cykle koniunkturalne w krajach UE znajdują się w różnych fazach, ale oprócz polityki monetarnej są również instrumenty polityki fiskalnej przed którymi na razie bronią się rządy krajów takich jak Niemcy czy Francja.

daniel: jak długo jeszcze kurs dolara będzie tak niski?>

Rafał Antczak : witam wszystkich możemy zacząć spekulacje. Sytuacja ekonomiczna i w USA i w UE jest bardzo skomplikowana i niejasna. Na razie inwestorzy preferują euro ale ich inwestycje plasują się na krótkim końcu krzywej dochodowości. Inaczej mówiąc inwestorzy "siedzą na gorącym" euro i czekają aż sytuacja się wyjaśni. W związku z tym można się spodziewać, że przez około pół roku euro będzie jeszcze mocne.

Źródło : tvp.pl/plusminus/

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rafał antczak | USA | złoty | referendum | Rafał | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »