Euro w Polsce? Wiceminister Artur Soboń: Kompletna aberracja!

"Pozbawienie się możliwości reagowania przez politykę monetarną na stopy procentowe, na politykę ilościową pieniądza, na całą politykę monetarną poprzez brak własnej waluty w sytuacji szalejącej inflacji jest kompletną aberracją" - stwierdził we wtorek w Polskim Radiu 24 wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do ewentualnego przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty.

Dodajmy, że choć wciąż mamy w Polsce możliwość prowadzenia niezależnej polityki pieniężnej, inflacja CPI we wrześniu sięgnęła 17,2 proc., a tzw. inflacja bazowa przekroczyła znacząco rekordowe 10 proc.

Inflacja w Polsce jest daleka od tzw. celu inflacyjnego i wiele wskazuje na to, że jeszcze przez wiele miesięcy będziemy się zmagać z galopadą cen. Podczas ostatniego posiedzenia RPP pod przewodnictwem szefa NBP Adama Glapińskiego nie podniosła stóp procentowych, co było krytykowane przez wielu ekonomistów.

Reklama

Wiceminister Soboń we wtorkowej (18.10.2022) rozmowie w polskim Radiu 24, komentując plany wprowadzenia euro wyjaśnił, że "jeśli ktoś dzisiaj uważa, że optymalnym byłoby pozbawienie siebie tej części możliwości prowadzenia polityki to znaczy, że już kompletnie oderwał się od (...) zdrowej oceny tego jak powinna wyglądać suwerenna polityka gospodarcza".

Euro w Polsce? Opozycja zapowiada wprowadzenie wspólnej waluty

Przypomnijmy, że o możliwości wprowadzenia euro w Polsce mówiono pod koniec sierpnia br. podczas Campusu Polska. Poseł KO Dariusz Rosati powiedział, że w związku z poziomem inflacji w Polsce rośnie społeczne poparcie dla wprowadzenia wspólnej waluty w naszym kraju, a badania Eurostatu wskazują, że cieszy się to ok. 60 proc. poparciem. Jego zdaniem "potrzebna jest z całą pewnością szeroko zakrojona edukacja w tym zakresie", przyznał przy tym, że "obecnie o wprowadzeniu euro nie ma mowy".

"Jeśli opozycja wygra wybory to myślę, że wprowadzenie euro może być możliwe za pięć do siedmiu lat. Przy czym oczywiście wymaga to spełnienia odpowiednich warunków, które są bardzo wyśrubowane. W tym oczywiście niezbędna jest zmiana w polskiej konstytucji" - podkreślił Rosati.

***


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: euro | PLN | strefa euro | Artur Soboń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »