Europejski Bank Centralny tnie ostro stopy procentowe i zwiększa skalę QE
Europejski Bank Centralny zgodnie z prognozami obniżył stopę depozytową o 10 punktów bazowych do poziomu -0,40%. Dodatkowo skala programu luzowania ilościowego została rozszerzona z 60 mld euro do 80 mld euro miesięcznie. Prezes EBC Mario Draghi zauważył, że z początkiem roku pogorszyła się sytuacja globalna.
Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015
Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego została obniżona do 0 proc. z 0,05 proc. poprzednio. Stopa oprocentowania depozytów wynosi po obniżce minus 0,4 proc. wobec minus 0,3 proc. przed czwartkową decyzją. Stopa kredytu została obniżona do 0,25 proc. z 0,3 proc. wcześniej.
Nowe stawki zaczną obowiązywać od 16 marca.
Ponadto do listy skupowanych aktywów dołączono obligacje korporacyjne przedsiębiorstw ze strefy euro, a także zapowiedziano start czterech rund programu TLTRO II.
Analitycy spodziewali się, że EBC obniży stopę depozytową do minus 0,4 proc. Spodziewali się jednak pozostawienia bez zmian pozostałych stóp procentowych.
Analitycy obecnie będą analizować wypowiedzi prezesa EBC podczas konferencji prasowej, która zacznie się o 14.30. Zdaniem analityków dzisiejszą decyzję można uznać za zaskoczenie. Ekonomiści spodziewali się, że EBC obniży dziś stopę depozytową o 0,1-0,2 punktu procentowego oraz rozszerzy program skupu aktywów o 10-20 mld euro. Obecnie strefa euro ma najniższe poziomy stóp w historii.
Po komunikacie Europejskiego Banku Centralnego kurs EUR/PLN spadł poniżej 4,30 i ok. godz. 14.10 wynosi 4,289. Indeks WIG 20 rośnie o 1,1 proc. i wynosi 1.900 pkt. Rentowność dziesięcioletnich obligacji serii DS0726 spada do 2,84 proc. z 2,92 proc. rano (godz. 9.15).
Analitycy spodziewali się, że EBC obniży stopę depozytową do minus 0,4 proc. Spodziewali się jednak pozostawienia bez zmian pozostałych stóp procentowych.
_ _ _ _ _ _
Ostatnie spekulacje o możliwych działaniach Europejskiego Banku Centralnego wyraźnie poprawiły nastroje inwestorów, którzy ponownie kierowali swoją uwagę w kierunku bardziej ryzykownych aktywów. Mocno reagował rynek akcyjny, znacząco odbiła cena ropy. Warto dodać, że cały czas mówiło się o sytuacji Chin. Rynek coraz mniej wierzy, że Pekin ma pomysł jak poradzić sobie z obecnym wyhamowaniem gospodarki.
Z początkiem tego roku szef EBC sugerował, że na marcowym posiedzeniu nastąpi rewizja dotychczasowych parametrów polityki monetarnej, wobec czego rynki mają dość wygórowane oczekiwania jeśli chodzi o dalsze działania ze strony banku centralnego zmierzające do przywrócenia inflacji do celu oraz pobudzenia wzrosty gospodarczego.
Ostatnio analitycy brali pod uwagę:
- cięcie stopy depozytowej o 10 punktów bazowych do poziomu -0,40%
- podwyższenie miesięcznej wartości skupywanych obligacji o 10 mld do poziomu 70 mld
- przedłużenie programu o kolejne sześć miesięcy co najmniej do września 2017 r. (program początkowo miał się zakończyć we wrześniu 2016 r. i już raz został przedłużony o pół roku)
Analitycy giełdowi oczekiwali bardziej agresywnej postawy EBC po tym jak inflacja HICP w strefie euro zanotowała ujemne wartości, inflacja bazowa wyhamowała do 0,7 proc. w skali roku i spadły oczekiwania inflacyjne.