Fatalne oceny instytucji rynku kapitałowego

Narodowemu Bankowi Polskiemu ufa 60 proc. Polaków, o 2 pkt. proc. mniej w porównaniu z poprzednim badaniem z 2011 r. - podano w raporcie Kantar Public (dawniej Zespół Badań Społecznych TNS Polska). Zaufanie do RPP - spadło o 5 pkt. proc. do 39 proc., a do GPW - o 8 pkt. proc. do 37 proc.

W 2016 r. w porównaniu do 2011 r. zaufanie do prezydenta spadło o 11 pkt. proc. do 47 proc., do premiera - o 6 pkt. proc. do 41 proc., do rządu - o 3 pkt. proc. do 35 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-12 października 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1.052 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Zaufanie do wybranych instytucji publicznych w latach 2006, 2011 i 2016 (w proc.)

Reklama
2006 2011 2016
Prezydent 40 58 47
Premier 59 47 41
Rząd 34 38 35
NBP 68 62 60
RPP 38 44 39
GPW 43 45 37

Badanie zaufania do instytucji publicznych Kantar Public (dawniej Zespół Badań Społecznych TNS Polska) ostatnio było realizowane pięć i dziesięć lat temu.

...........................

Think tank WiseEuropa przedstawił swoje pomysły na rozwój rynku kapitałowego

Stworzenie rządowej strategii rozwojowej, utworzenie agencji ratingowej oraz oddzielnego sądu - to niektóre pomysły na rozwój polskiego rynku kapitałowego, zawarte w raporcie przygotowanym przez think-tank WiseEuropa (czyt. Wiseeuropa). Dokument został zaprezentowany podczas konferencji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ekonomista think-tanku Maciej Bitner powiedział IAR, że w raporcie znalazło się zalecenie opracowania przez rząd jednolitego planu rozwoju tego segmentu rynku finansowego, w którym zawarte będą priorytety działania wszystkich władz publicznych. Jak podkreślił, ważne jest też, by w takiej strategii było jednoznacznie wskazane, kto odpowiada za jej realizację.

- Bez tego nie przełamiemy tak zwanej polski resortowej - mówił ekspert.

Maciej Bitner przekonywał, że potrzebna jest też dyskusja nad obciążeniami, które ponoszą inwestorzy w Polsce. - Konieczne jest zajęcie się kwestią opłat w funduszach inwestycyjnych, które są zdecydowanie za wysokie i które powodują, że na koniec inwestor z tego rynku wiele nie ma - to wszystko jest gdzieś po drodze, przez różnych pośredników, przejedzone - zapowiedział rozmówca IAR.

Ekonomista liczy, że część postulatów z raportu WiseEuropa zostanie uwzględnionych w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego, zwłaszcza, że była już zapowiedź, że będzie w nim także plan rozwoju rynku kapitałowego. Maciej Bitner zastrzegł jednocześnie, że na razie w strategii Mateusza Morawieckiego brakuje konkretów w tej kwestii, więc jest zbyt wcześnie by mówić, czy te zapowiedzi się sprawdzą.Think tank proponuje także wydzielenie osobnego podmiotu, który byłby odpowiedzialny zarówno za nadzór jak i wsparcie rozwoju rynku kapitałowego oraz uporządkowanie sytuacji prawnej OFE przez definitywną prywatyzację znajdujących się w nich środków.

IAR

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: kantar public | GPW | Rada Polityki Pieniężnej | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »