Fed: Polityka pieniężna USA może być bardziej restrykcyjna

Perspektywy dla gospodarki USA uzasadniają prowadzenie bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej, z kolejną podwyżką stóp o 50-75 pb. w lipcu, jeżeli podwyższona inflacja okaże się uporczywa - wynika z opublikowanego dzisiaj czerwcowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Możliwa bardziej restrykcyjna polityka Fed

"Dyskutując na temat potencjalnych działań na nadchodzących posiedzeniach, uczestnicy przewidywali, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą zasadne, żeby osiągnąć cele polityki pieniężnej. W szczególności oceniano, że podwyżka stóp o 50-75 pb. byłaby właściwa na kolejnym posiedzeniu (w lipcu - PAP). Uczestnicy wskazali, że perspektywy dla gospodarki uzasadniają przyjęcie restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej, a także przyznali, że istnieje możliwość przyjęcia jeszcze bardziej restrykcyjnej polityki, jeżeli podwyższona presja inflacyjna będzie się utrzymywać" - napisano.

Reklama

"(...) Przyjęcie takiego (restrykcyjnego - PAP) nastawienia będzie właściwe z punktu widzenia zarządzania ryzykiem, ponieważ postawi Fed w lepszej pozycji do przyjęcia jeszcze bardziej jastrzębiego nastawienia, jeżeli inflacja okaże się wyższa od oczekiwań" - dodano.

Wielu uczestników czerwcowego posiedzenia Fed oceniło, że istnieje znaczące ryzyko utrwalenia się podwyższonej inflacji, jeżeli opinia publiczna zaczęłaby kwestionować determinację Rezerwy do uzasadnionej okolicznościami zmiany nastawienia w kierunku bardziej jastrzębiego.

"W tej kwestii biorący udział w posiedzeniu podkreślili, że właściwe zacieśnienie polityki pieniężnej, w połączeniu z jasną i skuteczną komunikacją, będzie istotne dla przywrócenia stabilności cen" - dodano.

Prezes Jerome Powell zdeterminowany

Bankierzy przyznali w minutes, że podwyżki stóp spowolnią tempo wzrostu gospodarczego w USA na pewien czas, ale jednocześnie wskazali, że przywrócenie inflacji do poziomu celu, czyli 2 proc., jest "krytyczne" dla osiągnięcia drugiego celu Fed, czyli pełnego zatrudnienia.

W czerwcu Fed podwyższył stopę procentową o 75 pb. do 1,50-1,75 proc. Była to największa podwyżka od 1994 r. Łącznie Fed podniósł koszt pieniądza w obecnym cyklu o 150 bp.

Po czerwcowym posiedzeniu Fed prezes Rezerwy Jerome Powell powiedział, że na posiedzeniu pod koniec lipca Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 50-75 pb.

EUR/USD

1,0848 0,0024 0,22% akt.: 26.02.2024, 23:24
  • Kurs kupna 1,0847
  • Kurs sprzedaży 1,0849
  • Max 1,0859
  • Min 1,0814
  • Kurs średni 1,0848
  • Kurs odniesienia 1,0824
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY


PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja USA | Fed | stopy procentowe | banki centralne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »