Jak kantory internetowe dbają o bezpieczeństwo
Kantory internetowe mają wszystkie cechy, które lubimy, a więc prostotę działania, szybkość i przede wszystkim pozwalają oszczędzić pieniądze. Na tych serwisach można wymienić walutę nawet kilkanaście procent taniej niż w bankach czy tradycyjnych kantorach. To jednak nadal mało, by skorzystać z bogatej oferty kantorów. Kluczową kwestia dla każdego klienta jest bowiem bezpieczeństwo. Chcemy być pewni, czy powierzone środki, niejednokrotnie stanowiące oszczędności naszego życia, są w dobrych rękach i wrócą do nas pod postacią wymienionej waluty. Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając kantor internetowy?
Na początku wypadałoby sprawdzić wiarygodność tych instytucji. Na swoich stronach kantory internetowe powinny umieszczać pełną nazwę firmy wraz z numerami KRS, NIP, REGON i adresem. Mając takie dane, na stronach rządowych typu https://ems.ms.gov.pl/ sprawdzimy informacje o firmie (np. data wpisu do rejestru), a w szczególności jej osobowości prawnej i to czy nie jest w stanie upadłości czy likwidacji.
Bez wątpienia warto również sprawdzić czy podmiot, w którym chcemy dokonać wymiany, ma licencję na świadczenie usług płatniczych Komisji Nadzoru Finansowego. Jeśli tak to bardzo dobra informacja, gdyż KNF jest organem państwa rygorystycznie dbającym o bezpieczeństwo i uczciwe praktyki na rynku finansowym. Licencja Krajowej Instytucji Płatniczej jest potwierdzeniem wiarygodności firmy.
Należy również zwrócić uwagę na kwestie czysto techniczne. Przed adresem strony w wyszukiwarce powinien znajdować się przedrostek https://. Jest to tzw. połączenie SSL, które oznacza, że połączenie między serwerem kantoru i przeglądarką klienta jest szyfrowane. Takie zabezpieczenie daje nam pewność, że nikt nie będzie mógł śledzić naszej komunikacji ani zmienić numeru konta, który podajemy. Identyczny sposób szyfrowania stosują banki. Jest to istotne, gdyż taki system gwarantuje zabezpieczenie danych klientów i transakcji przed napaścią hakerów i wirusami. Oczywiście nie można zapominać o dodatkowych systemach, które wspomagają bezpieczeństwo, np. potwierdzenie wszelkich zmian na koncie w serwisie SMS-em.
Co jeszcze można zrobić by być pewnym, że przesyłamy pieniądze do bezpiecznego kantoru? Po pierwsze sprawdźmy, jak długo kantor funkcjonuje na rynku. Długość działania kantoru z pewnością wpływa na poziom bezpieczeństwa. Szczególnie warte uwagi powinny być te powstałe jako pierwsze. Dysponują one całkiem pokaźnymi kapitałami zakładowymi, a ich osobowość prawna w postaci spółek z o.o. czy akcyjnych daje nam zielone światło do działania.
Kluczową kwestią dla największych kantorów internetowych, podobnie jak w przypadku banków, jest wypracowanie zaufania klientów. Reputację i bezpieczeństwo buduje się latami, a świadczą o nich doświadczenia użytkowników. Klienci e-kantorów chętnie dzielą się swoimi wrażeniami z wymiany walut online na takich serwisach jak Opineo. Jeśli szukamy bezpiecznego kantoru online, nie zaszkodzi sprawdzić, który serwis oferujący wymianę walut w Internecie cieszy się pozytywną opinią użytkowników. Pamiętajmy też, że im więcej korzystnych dla serwisu wypowiedzi, tym lepiej dla nas.
Szukając bezpiecznego e-kantoru, zwróćmy również uwagę na te instytucje, które cieszą się pochlebną opinią specjalistów ds. bezpieczeństwa w Internecie. Jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie Fintech, czyli internetowych rozwiązań finansowych, jest plebiscyt Złoty Bankier, w którym jedna z kategorii to "Bezpieczeństwo - najlepsze praktyki". Nagrodę tę otrzymują tylko te serwisy, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Takie instytucje dają swoim użytkownikom gwarancję szybkiej wymiany i wypłaty pieniędzy. W tym roku nagrodę tę otrzymał Internetowykantor.pl, który zyskał uznanie również za najwyższą jakość obsługi, osiągając sukces w kategorii "Kantory internetowe i platformy walutowe".
Instytucje świadczące usługi wymiany walut online są zobowiązane spełniać szereg warunków, aby zapewnić swojej działalności maksymalne bezpieczeństwo. Kantory internetowe muszą funkcjonować zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która wymusza na nich szereg zabezpieczeń, m.in. identyfikację klientów, a także weryfikację tych danych na podstawie odpowiednich dokumentów tożsamości. Taka procedura podnosi poziom bezpieczeństwa usług oferowanych przez e-kantor - dzięki szczegółowej procedurze weryfikacji tożsamości klienta, możemy mieć pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne. Jeśli zatem rejestrujemy się w kantorze internetowym, który prosi nas o potwierdzenie naszych danych np. za pomocą dowodu osobistego, możemy być pewni, że to bezpieczna instytucja.
Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL