Jeżeli RPP nie zaskoczy, złoty się umocni

Jeżeli w środę RPP podejmie decyzję zgodną z rynkowym konsensusem i pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie, to złoty w ciągu całego tygodnia może zyskiwać. Możliwe, że kurs EUR/PLN na koniec tygodnia zbliży się do 4,10. Zdaniem ekonomistów, w bieżącym tygodniu może być kontynuowany trend spadku rentowności SPW.

- Wydaje się, że jedynym wydarzeniem godnym uwagi w tym tygodniu będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. To może być bodziec, który odwróci trend aprecjacyjny złotego. Stanie się tak, jeśli Rada nieco zaskoczy rynek i zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp. Jeżeli jednak Rada postanowi o utrzymaniu stóp na obecnym poziomie, to złoty przyjmie tę wiadomość raczej neutralnie, czyli nadal będzie aprecjonował - powiedział PAP Bartłomiej Rostek, diler SPW z banku ING.

Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia.

- Nie wydaje się, aby w tym tygodniu mogła pojawić się informacja, która mogłaby osłabić złotego. Myślę, że na koniec tygodnia poziomem oporu dla złotego będzie 4,10/EUR, zaś poziomem wsparcia 4,15/EUR - dodał Rostek.

Reklama

Jego zdaniem, piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy przyczyniły się w poniedziałek do umocnienia złotego.

- Dziś obserwowaliśmy na rynku dość znaczne umocnienie złotego. Przebiliśmy się przez poziom 4,15-4,16, który do tej pory wyznaczał dolny przedział dla naszej waluty i dość gwałtownie zeszliśmy do 4,13 za euro. Rynek przez cały dzień pracował w jedną stronę, złoty był tylko kupowany - powiedział Rostek.

- Takie umocnienie to echo piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Podobnie jak złoty zareagowały też waluty w całym regionie, umacniał się także euro-dolar. Ponadto korzystnie na złotego oddziałuje dalszy wzmożony popyt na krajowe papiery skarbowe - dodał.

Amerykański Departament Pracy podał w piątek, że stopa bezrobocia w USA w marcu wyniosła 7,6 proc., wobec 7,7 proc. w lutym. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w marcu wzrosła o 88 tys., zaś w sektorze prywatnym wzrosła o 95 tys. Analitycy spodziewali się bezrobocia na poziomie 7,7 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 190 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 200 tys.

Rostek dodał, że dane z polskiego rynku pracy złoty przyjął neutralnie.

Resort pracy podał w poniedziałek, że w marcu stopa bezrobocia spadła o 0,1 pkt proc. do 14,3 proc.

Szansa na dalsze spadki

Zdaniem Henryka Sułka, dilera SPW z banku Millennium, bieżący tydzień może przynieść dalsze obniżki rentowności na krajowym rynku długu.

- W świetle zbliżającej się aukcji obligacji należy się spodziewać, że ceny papierów będą dalej rosły. Dziś mieliśmy mocne otwarcie, szczególnie na długim końcu krzywej. Przez cały dzień utrzymywała się mocna presja na spadki rentowności i wydaje się, że w najbliższych dniach taka tendencja się utrzyma - powiedział PAP Sułek.

W czwartek MF zaoferuje na aukcji obligacje DS1023/WZ0124 za 2.000-5.000 mln zł.

Sułek ocenia, że ewentualna decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie jest już zdyskontowana.

- Rada nadal pozostaje w centrum uwagi, ale rynek jest raczej zgodny, że RPP nie zdecyduje się na obniżkę stóp. Taka decyzja jest już uwzględniona w cenach papierów - powiedział.

poniedz. poniedz. piątek

16.05 9.30 16.20

EUR/PLN 4,1273 4,1612 4,1697

USD/PLN 3,1704 3,2008 3,2058

EUR/USD 1,3020 1,2999 1,3005

OK0715 2,94 3,07 3,02

PS0418 3,01 3,12 3,12

DS1023 3,49 3,54 3,63

PAP
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »