Kryptowaluty w rękach Rosjan. Szefowa EBC atakuje "wspólników" Putina

Christine Lagarde, kierująca Europejskim Bankiem Centralnym, twierdzi, że kryptowaluty są wykorzystywane przez Rosję do omijania nałożonych na nią sankcji. Przestrzega też firmy działające w branży walut cyfrowych, że mogą zostać “wspólnikami" Putina.

Faktem jest, że bitcoin oraz inne "coiny" są teraz bardzo popularne w Rosji, głównie dlatego, że rubel pada ofiarą wielkiej dewaluacji. Prezes EBC jest pewna, że kryptowaluty są wykorzystywane do omijania nałożonych na Rosję sankcji, zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Podejrzane bitcoiny

W wywiadzie dla "Wall Strett Journal" Christine Lagarde poinformowała, że ilość rubli wymienionych na kryptowaluty jest najwyższa od maja 2021 roku. Dodała, że rośnie także skala wymiany rubli na stablecoiny oraz stablecoinów na inne aktywa cyfrowe.

Reklama

- Podjęliśmy kroki, aby wyraźnie zasygnalizować wszystkim, którzy tych wymian dokonują, umożliwiają transakcje, lub świadczą inne usługi związane z kryptowalutami, że obsługując Rosjan są wspólnikami w obchodzeniu sankcji Zachodu - wyjaśniła szefowa EBC.

Christine Lagarde nie jest jedyną osobą, która martwi się o wpływ, jaki na rynek mogą mieć kryptowaluty po inwazji Rosji na Ukrainę. W Stanach Zjednoczonych senator Elizabeth Warren przedstawiła projekt ustawy o przestrzeganiu sankcji przez branżę kryptowalutową. Został on jednak przez wielu amerykańskich polityków i komentatorów odebrany jako niepotrzebny, zbyt ogólny i niekonstytucyjny.

FBI uspokaja

Obaw szefowej EBC i senator Warren nie podziela wielu specjalistów. Nie zgadzają się z nimi między innymi eksperci firmy Chainalysis oraz giełdy Coinbase, którzy twierdzą, że kryptowaluty nie mają aż takiej negatywnej mocy.

W zeszłym tygodniu podczas przesłuchania w senackiej komisji do spraw wywiadu, amerykański senator z Nowego Meksyku Martin Heinrich zapytał dyrektora FBI, czy Rosja może odpowiedzieć na skutki zakazu importu ropy i gazu przez Stany Zjednoczone manipulując kryptowalutami. Dyrektor Christopher Wray oświadczył, że FBI i jego partnerzy zgromadzili znaczną wiedzę i poznali słabe punkty rosyjskiej taktyki wykorzystywania walut cyfrowych do unikania sankcji.

 - Zdolność Rosjan do obejścia sankcji za pomocą kryptowalut jest prawdopodobnie bardzo przeceniana, zarówno przez nich, jak i przez zewnętrznych komentatorów. My i nasi zagraniczni partnerzy jesteśmy w tej kwestii o wiele bardziej skuteczni, niż się wydaje i dysponujemy ogromną wiedzą na temat narzędzi, które pomagają zablokować tego typu działania. Myślę, że to, co naprawdę Rosjanie muszą zrobić, to uzyskać dostęp do jakiejś formy walut tradycyjnych i w ten sposób próbować osiągać cele - powiedział Wray.

Także wysoki rangą urzędnik Departamentu Skarbu USA powiedział, że "kryptowaluty nie są w stanie znacząco omijać reakcji Zachodu". W tym samym duchu wypowiedział się Carol House, dyrektor do spraw cyberbezpieczeństwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

Jacek Brzeski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kryptowaluta | ruble | Christine Lagarde
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »