Reklama

Kurs euro spada po tym, jak wicepremier Włoch Salvini zagroził zerwaniem koalicji

Wicepremier Włoch Matteo Salvini zagroził zerwaniem koalicji z Ruchem Pięciu Gwiazd, jeśli Ruch nie poprze wprowadzenia podatku liniowego, postulowanego przez Ligę Salviniego - podała w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na źródła obecne na spotkaniu przywódców Ligi za zamkniętymi drzwiami.

W reakcji na te informacje kurs euro osłabia się o 0,15 proc. wobec dolara do 1,1137. Główny indeks włoskiej giełdy FTSE MIB idzie w dół o 0,5 proc.

Bloomberg podał, powołując się na dwa źródła, że podczas środowej narady z posłami Ligi w Rzymie wicepremier Matteo Salvini miał powiedzieć, że koalicja może potrwać jeszcze cztery lata lub też trzy miesiące.

Priorytetem dla Salviniego ma być wprowadzenie podatku liniowego, głównej obietnicy wyborczej Ligi, czemu Ruch Pięciu Gwiazd ma być niechętny.

Pozycja przewodniczącego Ligi wzrosła od czasu wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których ugrupowanie Salviniego otrzymało 34 proc., podczas gdy na Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) głosowało 17 proc. wyborców.

Reklama

W czwartek w M5S odbywa się głosowanie internetowe na temat dalszego przywództwa wicepremiera Luigiego Di Maio, w reakcji na rozczarowujące dla partii wyniki niedzielnych eurowyborów. W wyborach parlamentarnych we Włoszech Ruch otrzymał 32 proc. głosów.

Partia Salviniego także ma swoje problemy. W czwartek sąd w Genui orzekł, że wiceminister infrastruktury z ramienia Ligi Edoardo Rixi został skazany na 3,5 roku więzienia w procesie o defraudację publicznych pieniędzy. Po werdykcie Rixi złożył dymisję. Proces był wcześniej jedną z przyczyn tarć w koalicji - Ruch domagał się odwołania ministra, podczas gdy Liga broniła go do końca.

Na problemy wewnątrz włoskiego rządu nakłada się również odnowienie sporu na linii Bruksela-Rzym.

Komisja Europejska wysłała w środę do rządu Włoch list z żądaniem wyjaśnień w sprawie pogarszającego się stanu ich finansów publicznych. W przyszłym tygodniu Komisja Europejska może podjąć wobec Włoch odpowiednie działania dyscyplinujące.

Ministerstwo finansów Włoch oświadczyło w środę, że odpowie w wyznaczonym terminie na list Komisji Europejskiej, która chce wyjaśnień w sprawie stanu finansów publicznych i uznała, że brak wystarczającego postępu w kwestii redukcji zadłużenia w 2018 roku. UE czeka do piątku na odpowiedź.

W czwartek Salvini zapewniał, że odpowiedź włoskiego rządu na pewno uchroni Włochy przed zarzutami o naruszenie porozumienia z UE ws. budżetu.

W reakcji na informacje kurs euro osłabia się o 0,15 proc. wobec dolara do 1,1137. Główny indeks włoskiej giełdy FTSE MIB idzie w dół o 0,5 proc.

- - - - -

Złoty może umocnić się wobec euro, rentowności SPW mogą nieznacznie spaść

Złoty może umocnić się wobec euro do 4,27 - uważają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności SPW nieznacznie spadną.

- Spodziewam się umocnienia złotego wobec euro do poziomu 4,27 zarówno w kilkudniowej perspektywie, jak i patrząc miesiąc naprzód - powiedział ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.

- W przypadku pary EUR/USD oczekuję, że w najbliższych dniach wyniesie 1,11, a perspektywie miesiąca dotrze do 1,10. Może to być związane z korygowaniem oczekiwań rynku co do obniżek stóp procentowych w USA, gdyż FOMC nie sugeruje potrzeby takiego działania - dodał.

Na krajowym rynku w czwartek inwestorzy poznali zapis minutes z majowego posiedzenia RPP. Zdaniem członków RPP długoterminowe oczekiwania inflacyjne uczestników rynku pozostają zakotwiczone w pobliżu celu inflacyjnego, a większość podtrzymała, że biorąc pod uwagę aktualne informacje prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

- Minutes nie były raczej czynnikiem generującym impuls do zmian cen na rynku walutowym, tym bardziej, że tok rozumowania RPP, wydaje się, był wcześniej znany rynkowi - wyjaśnił Jakub Rybacki.

RYNEK DŁUGU

- Widzę małe szanse na wzrost rentowności SPW, raczej oczekuję niewielkich spadków dochodowości długu - powiedział Jakub Rybacki.

Dodał jednocześnie, że spodziewa się "nieznacznego zawężenia spreadu pomiędzy polskimi dziesięciolatkami a niemiecki bundami".

W dłuższym terminie ekonomiści ING Banku Śląskiego zwracają uwagę na przyszłą podaż SPW na aukcjach resortu finansów oraz sposób postrzegania polskich papierów skarbowych.

- Strona fiskalna i bilans popytowo-podażowy są bardzo wspierające dla polskich SPW (...) w II półroczu 2019 podaż długu skarbowego powinna być nieznacznie niższa rdr. 2020 rok wygląda nawet lepiej, potrzeby pożyczkowe netto powinny spaść do 15-21 mld zł wobec 35 mld zł w 2019 r. Większość z nich może zostać nabyta przez inwestorów krajowych - napisali w czwartek ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Na rynkach bazowych bez istotnych zmian. Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 2,267 proc., a niemieckich -0,166 proc.

czwartek czwartek środa
15.48 9.27 15.55
EUR/PLN 4,2880 4,2914 4,3014
USD/PLN 3,8566 3,8562 3,8608
CHF/PLN 3,8214 3,8212 3,8312
EUR/USD 1,1118 1,1128 1,1141
OK0521 1,63 1,62 1,62
PS0424 2,13 2,14 2,13
DS1029 2,71 2,73 2,72

Sprawdź bieżące notowania euro na stronach Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »