Kurs złotego będzie stabilny

Kurs złotego, po spokojnym piątku, w najbliższym czasie będzie stabilny, pozostanie w pobliżu poziomu 4,0 za euro - oceniają dilerzy. Rynek długu na dane GUS o inflacji zareagował pozytywnie, a w ocenie dilerów nadchodzące tygodnie może charakteryzować umiarkowana zmienność.

- Rynek walutowy charakteryzowały w piątek spokój i stabilizacja. Po wczorajszym ruchu osłabiającym, dzisiaj rano mogliśmy zaobserwować umocnienie rodzimej waluty i uplasowanie się kursu złotego poniżej granicy 4,00 za euro. W dalszej części dnia złoty znowu przemieścił się powyżej tego poziomu i oscylował w okolicy 4,01 za euro - powiedział Marek Cherubin z Banku BPH.

- Pozycję złotego powyżej 4,00 za euro zapewnił niski kurs dolara, ale poza tym były to normalne dzienne wahania w przedziale 3 groszy. Żadne konkretne dane makroekonomiczne nie miały na to wpływu - dodał.

Reklama

Zdaniem Cherubina kurs złotego pozostanie stabilny i w głównej mierze będzie uzależniony od sytuacji na rynkach zagranicznych.

- W najbliższym czasie złoty ustabilizuje się wokół poziomu 4,00 za euro, na co wpływ zasadniczy będą miały kurs euro-dolara oraz sentyment na rynku globalnym - poinformował.

DANE O CPI UMOCNIŁY DŁUG, DO KOŃCA VIII RYNEK BĘDZIE STABILNY

W piątek GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 2,0 proc. rdr, spadły o 0,2 proc. mdm. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny wzrosły w lipcu rdr o 2,2 proc., a mdm spadły o 0,1 proc

Po danych o inflacji rentowności spadły, ale był to ruch beztransakcyjny. Zdaniem Marka Kaczora, dilera obligacji PKO BP, w do końca miesiąca rynek długu będzie stabilny.

- Dane o inflacji umocniły rynek długu, ale przy skromnych obrotach, rynek przesunął się beztransakcyjnie. Trzeba zwrócić uwagę na to, że obecnie sytuacja na rynku jest dosyć zbalansowana. Układ sił między tymi, którzy uważają, że podwyżki stop będą szybko i tymi, co sądzą, że niekoniecznie, rozkłada się mniej więcej pół na pół - powiedział Kaczor.

- Po niższej inflacji do głosu dochodzą gołębie, a jeśli mamy mocniejsze dane z gospodarki realnej, jak produkcja, to jest to chwila dla jastrzębi. Komentarze są bardziej jastrzębie albo bardziej gołębie, ale rynek jest zrównoważony, dlatego nie ma znacznych przesunięć w cenie. Tak jak teraz inflacja dała szansę gołębiom, tak mocniejsze dane o produkcji mogą dać szansę jastrzębiom - dodał.

- W najbliższym czasie będzie tak jak do tej pory. W zależności jaka wychodzi figura, ciężar będzie się przenosił, natomiast, z racji równowagi na rynku, nie oczekiwałbym głębokich zmian. Poruszamy się w kanale cenowym, do końca miesiąca się z niego nie wybijemy - ocenił Kaczor.

W środę, 18 sierpnia, GUS poda wyniki produkcji przemysłowej i jej ceny oraz ceny produktów rolnych w lipcu. Oczekuje się wzrostu produkcji o 12,0 proc. rdr, spadku 4,3 proc mdm.

          piątek    piątek    czwartek  
          16.05      9.05      16.25     
EUR/PLN   4,0055    3,9827    4,0074    
USD/PLN   3,1256    3,0868    3,1200    
EUR/USD   1,2813    1,2899    1,2842    
OK1012     4,74      4,80      4,76      
PS0415     5,29      5,37      5,33      
DS1020     5,79      5,81      5,79      
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kursy złotego | GUS | kurs złotego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »