Kursy walut: Analitycy Credit Agricol stawiają na złotego

Zdaniem analityków Credit Agriciole stopniowe ożywienie gospodarcze w Polsce i na świecie wspierane przez luźną politykę fiskalną i pieniężną oraz oczekiwany zwiększony napływ środków unijnych powinien sprzyjać wzrostowi złotego.

Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym w najbliższych miesiącach RPP zdecyduje się na zastosowanie niekonwencjonalnych narzędzi polityki monetarnej. Za najbardziej prawdopodobne uznajemy obecnie wprowadzenie przez RPP tzw. forward guidance we wrześniu br., a więc zapowiedzi utrzymywania stopy referencyjnej NBP na poziomie zbliżonym do zera przez dłuższy czas.

W przypadku wystąpienia drugiej fali epidemii COVID-19 i towarzyszącego jej wzrostu niepewności oraz dalszego pogorszenia klimatu inwestycyjnego Rada może również zdecydować się na działania zmierzające do pobudzenia akcji kredytowej i popytu zbliżone do tych, które podejmowały w ostatnich latach banki centralne realizujące politykę pieniężną w warunkach zbliżonych do zera stóp procentowych.
 

Podtrzymujemy nasze prognozy walutowe

Reklama

Uważamy, że na koniec EUR/PLN obniży się do 4,37 na koniec br. ze względu na spadek globalnej awersji do ryzyka oraz wyceniane przez inwestorów w coraz większym stopniu ożywienie gospodarcze w Polsce i na świecie wspierane przez luźną politykę fiskalną i pieniężną oraz oczekiwany zwiększony napływ środków unijnych.

W przyszłym roku aprecjacja złotego będzie kontynuowana (spadek EUR/PLN do 4,33 na koniec 2021 r.). 

 Co z dolarem?

Na szczególną uwagę zasługuje również dalszy wzrost kursu EUR/USD, który w zeszłym tygodniu przekroczył poziom 1,16 (najwyższy poziom od IV kw. 2018 r.). W kierunku umocnienia euro względem dolara oddziaływało osiągnięte porozumienie w sprawie unijnego funduszu odbudowy. Negatywne dla dolara były również obawy inwestorów o skutki gospodarcze drugiej fali pandemii COVID-19 obserwowanej obecnie w USA oraz rosnące napięcia na linii USA-Chiny.

EUR/PLN

4,3086 -0,0278 -0,64% akt.: 19.04.2024, 22:58
  • Kurs kupna 4,3068
  • Kurs sprzedaży 4,3103
  • Max 4,3667
  • Min 4,3094
  • Kurs średni 4,3086
  • Kurs odniesienia 4,3364
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Kluczowa dla złotego para EUR/USD

W kierunku umocnienia euro względem dolara oddziaływało osiągnięte porozumienie w sprawie unijnego funduszu odbudowy. W tym tygodniu istotne dla kursu złotego będą dane nt. wzrostu PKB w strefie euro i Niemczech. Nasze prognozy kształtują się poniżej oczekiwań rynku, stąd ich materializacja może oddziaływać w kierunku lekkiego umocnienia kursu polskiej waluty.

 raport: Credit Agricol Bank Polska

 
Dowiedz się więcej na temat: kurs złotego | EUR/PLN | rynek walutowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »