Kursy walut: Co dalej ze złotym?

Ekonomista Santandera Marcin Sulewski powiedział, że w najbliższych dniach można spodziewać się dalszej stabilizacji kursu EUR/PLN.

W jego opinii w kolejnych dniach należy oczekiwać spadku rentowności polskich obligacji.

- Myślę, że w perspektywie najbliższych dni kluczowa będzie perspektywa na rynku EUR/USD, a tam największe znaczenie będą miały doniesienia o tym, czy Republikanie i Demokraci dojdą do porozumienia w sprawie kolejnego programu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki. Brak tego porozumienia i przedłużające się negocjacje widocznie ciążą dolarowi. Gdyby pojawił się przełom, w krótkim terminie byłby to pozytywny impuls dla amerykańskiej waluty, a EUR/PLN mógłby trochę wzrosnąć. Do tego czasu oczekujemy raczej stabilizacji - powiedział Sulewski.

Analityk dodał, że w czwartek podobnie jak w środę notowania na polskim rynku walutowym przebiegają w relatywnie spokojnej atmosferze.

Reklama

- Spokój bierze się stąd, że na rynku globalnym wahania są niewielkie. Jeśli chodzi o złotego widać, że po tym jak kurs EUR/USD ustabilizował się od końca lipca w wąskim przedziale 1,17-1,19, tak EUR/PLN porusza się w wąskim paśmie 4,3854-4,4250 - powiedział.

Bez znaczącego wpływu na rynek pozostały też czwartkowe dane o krajowym bilansie płatniczym za czerwiec, które okazały się dużo lepsze od oczekiwań.

Nadwyżka w obrotach bieżących w czerwcu 2020 r. wyniosła 2.842 mln euro wobec konsensusu 1.766,8 mln euro nadwyżki - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł w czerwcu o 3,0 proc. rok do roku wobec konsensusu spadku o 0,7 proc. rok do roku, a import spadł o 10,7 proc. rok do roku wobec prognozy spadku o 7,0 proc.

RYNEK DŁUGU

- Generalnie spodziewam się, że na rentownościach polskich obligacji skarbowych zostanie utrzymany trend spadkowy do końca roku. Pomoże w tym opadająca powoli inflacja, nastawienie banku centralnego i program skupu obligacji, który prowadzi NBP. W przypadku rentowności obligacji 10-letnich można zauważyć, że we wtorek osiągnęła lokalne maksimum, górne ograniczenie powolnego kanału spadkowego i myślę, że w kolejnych dniach rentowności mogą spaść - powiedział Biznes Sulewski.

W piątek o godz. 10.00 GUS poda szybki szacunek polskiego PKB za II kw. 2020 r.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,682 proc. (-0,4 pb), a niemieckich -0,411 proc. (+3,5 pb).

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: waluty | złoty | EUR/PLN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »