Kursy walut: Kolejne restrykcje mogą osłabić złotego
We wtorek złoty się wyraźnie umocnił. Jednak, gdyby w tym tygodniu pojawiły się kolejne restrykcje wprowadzone przez rząd, to wtedy kurs EUR/PLN może powrócić bliżej poziomu 4,63 - ocenił ekonomista Santander BP, Marcin Sulewski. Rentowności krajowych obligacji skarbowych powinny pozostać na niskich poziomach.
- We wtorek obserwujemy wyraźne umocnienie złotego, któremu sprzyjają globalne nastroje na rynkach. Inne waluty z naszego regionu także zyskują, co związane jest z rosnącym kursem EUR/USD, a także wyraźnym odbiciem na giełdach po bardzo słabym zeszłym tygodniu. Wygląda na to, że otoczenie globalne w krótkiej perspektywie może być sprzyjające dla złotego - powiedział Marcin Sulewski.
Jednak zdaniem ekonomisty, kurs EUR/PLN w najbliższych dniach będzie zależał od decyzji rządu dotyczących ewentualnych nowych obostrzeń.
- W perspektywie wtorkowych informacji, m.in. dotyczących przesunięcia posiedzenia RPP i przełożenia zaplanowanych na ten tydzień rządowych wystąpień, niepewność co do kształtowania się kursu eurozłotego w najbliższych dniach wzrosła. Gdyby się okazało, że spekulacje dotyczące kolejnych restrykcji wprowadzanych przez rząd zmaterializowałyby się do końca tygodnia, to umocnienie złotego obserwowane we wtorek może zostać szybko zneutralizowane i wtedy kurs EUR/PLN może testować ostatnie maksima na poziomie 4,63 - dodał.
We wtorek kurs EUR/PLN wynosi 4,560 i jest ponad cztery grosze niższy niż w poniedziałkowe popołudnie.
- Jeżeli chodzi o polskie obligacje skarbowe, to obserwujemy lekkie odreagowanie po umocnieniu się cen SPW w zeszłym tygodniu. Wydaje się, że na rynku długu inwestorzy także oczekują na sygnały ze strony RPP lub rządu. Gdyby pojawił się kolejny pakiet stymulacyjny, to może on doprowadzić do dalszego wzrostu nadpłynności w sektorze bankowym, co w konsekwencji przełoży się na wzrost popytu na krajowe obligacje skarbowe - ocenił Marcin Sulewski.
Dodał, że w perspektywie tego tygodnia rentowności 10-latek pozostaną nisko, w przedziale 1,15-1,20 proc.
- Spodziewam się, że będą poruszały się bliżej dolnego ograniczenia, czyli 1,15 proc. - powiedział.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,877 proc. (+2,9 pb), a niemieckich -0,628 proc. (+1 pb).
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze