Kursy walut: Rubel traci na wartości
Kurs rubla na moskiewskiej giełdzie rozpoczął tydzień znacznymi spadkami: w poniedziałek spadał do poziomu 80,9 rubla za 1 dolara. Jeszcze silniej rosyjska waluta traciła na wartości wobec euro - po raz pierwszy od 2014 r. kurs euro przekroczył 94 ruble.
W środku dnia nastąpiła pewna korekta, do 80,5 rubla za 1 USD i 93,7 rubla za 1 euro.
Rosyjski bank centralny podniósł oficjalny kurs dolara od 3 listopada od razu o 1,24 rubla - do 80,57 rubla za 1 dolara.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując osłabienie krajowej waluty, zapewnił, że Rosji udaje się utrzymać stabilność makroekonomiczną. Przyznał, że przekraczane są bariery psychologiczne, ale przy tym bank centralny jest w stanie minimalizować wahania.
Niemniej, jak się zauważa w Rosji, w ciągu roku rubel stracił 30 proc. swej wartości. Niektórzy analitycy prognozują dalsze spadki, do notowań w rejonie 85 rubla za 1 USD i 98 rubli za 1 euro. Zastrzegają przy tym, że najpóźniej na początku 2021 roku rubel znów się umocni.
Za główną przyczynę niestabilności rosyjskiej waluty komentatorzy uważają niepewność na rynkach światowych, głównie amerykańskich, w okresie tuż przed wyborami prezydenckimi w USA.
Wcześniej, pod koniec września, rubel znacznie osłabł z powodu doniesień o możliwych sankcjach wobec Rosji w związku z próbą otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Na kondycję rosyjskiej waluty wpływają także: spadki cen ropy, nasilenie się pandemii koronawirusa i wydarzenia na Białorusi.
Według szacunków podanych przez portal Gazeta.ru od początku tego roku rubel stracił na wartości 23 proc. wobec amerykańskiej waluty i 26 proc. wobec euro.
Najniższy w historii kurs wobec euro waluta Rosji odnotowała 16 grudnia 2014 roku, gdy jej kurs na krótko przekroczył równowartość 100 rubli za 1 euro.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Z Moskwy Anna Wróbel