Reklama

Kursy walut: Słabość złotego zauważona

Słabość złotego została zauważona nie tylko przez analityków z naszego rynku, ale również globalnie. Złoty w stosunku do euro nie był tak tani od 12 lat, czyli od momentu ostatniego kryzysu finansowego. Patrząc na zachowanie naszej waluty można oczekiwać dalszej słabości, choć oczywiście z drugiej strony perspektywy na dalszą część roku oraz kolejne lata nie wydają się być wcale najgorsze. Niemniej ostatnie trendy związane z mocnym dolarem powodują, że istnieje bardzo duże ryzyko, że za jednego dolara będzie nam niedługo dane płacić ponad 4 złote.

Bardzo często przypisuje się słabość polskiemu złotemu poprzez słabą sytuację związaną z koronawirusem w Polsce. Śmiertelność należy do najwyższych na świecie i coraz częściej pojawiają się informacje na temat niewydolności systemu zdrowotnego w kraju. Taka sytuacja może wobec tego prowadzić do dalszych bardzo silnych i restrykcyjnych działań, np. w postaci ograniczenia mobilności czy ograniczenia wymiany z zagranicą. To oczywiście doprowadzi do wzrostu obaw o stabilność wzrostu gospodarczego w Polsce. Jest to oczywiście duży potencjalny problem, ale istnieją szanse, że uda się tego uniknąć. Z drugiej jednak strony powinniśmy patrzeć na fakty.

Reklama

Para EUR/PLN znalazła się w zeszłym tygodniu na najwyższych poziomach od 2009 roku. Utrzymanie się takiej sytuacji przez dłuższy czas może doprowadzić do znacznego przyrostu inflacji związanej z importowanymi towarami, a z drugiej strony może doprowadzić do odpływu zagranicznego kapitału. Słabość złotego powinniśmy wiązać przede wszystkim z działaniami Narodowego Banku Polskiego.

Obecnie nie tylko prowadzony jest program skupu aktywów (choć wciąż bardzo skromny w porównaniu do innych banków centralnych w Europie czy na świecie), ale również polityka utrzymywania słabego złotego. W grudniu zeszłego roku, kiedy za euro płaciliśmy ok. 4,40 NBP zdecydował się na interwencje walutowe. Od tego czasu słabość na złotym jest utrzymywana.

Przez ostatnie 3 lata obserwowaliśmy niemal doskonała korelację z czeską koroną. Od listopada zeszłego roku utrzymywany jest trend spadkowy na EUR/CZK. Od grudnia obserwujemy sporą dywergencję pomiędzy EUR/PLN oraz EUR/CZK. Gdybyśmy nie obserwowali dodatkowych działań ze strony NBP, EUR/PLN byłby notowany prawdopodobnie w okolicach 4,35, a być może nawet poniżej 4,30. Nie można w tym miejscu mówić, że złoty traci dodatkowo przez sytuację związaną z koronawirusem, gdyż w Czechach pod wieloma względami jest po prostu gorzej.

Złoty ma przed sobą jeszcze perspektywy osłabienia, choć na koniec roku wraz z potencjalnym ożywieniem gospodarczym na całym świecie powinno być już lepiej. Niemniej obecnie kluczowym czynnikiem wydaje się być dolar oraz amerykańskie rentowności. Rentowności w USA sięgały już ponad 1,7%, a w tym samym czasie rentowności w Polsce to niecałe 1,5%.

Z drugiej strony widać, że rentowności w Polsce też odbijały od początku roku, choć w tym wypadku może to być związane po prostu z przepływem kapitału za granicę. Wobec tego dalszy wzrost rentowności w Polsce, niekoniecznie może złotemu służyć.

EUR/PLN

4,5445 -0,0061 -0,14% akt.: 16.04.2021, 21:59
 • Kurs kupna 4,5427
 • Kurs sprzedaży 4,5462
 • Max 4,5548
 • Min 4,5421
 • Kurs średni 4,5445
 • Kurs odniesienia 4,5506
Zobacz również: CAPTORTX-PDA MABION-PDA USD/GBP

Na ten moment trzeba czekać na poprawę globalnych perspektyw, gdyż biorąc pod uwagę krótkoterminowe czynniki ryzyka dla złotego, nie powinniśmy oczekiwać jego umocnienia. Na ten moment jedynie poprawa sytuacji globalnej jest w stanie poprawić notowania polskiej waluty i dopiero w dalszej części roku możliwa będzie wycena fundamentów w postaci możliwego silniejszego wzrostu gospodarczego. Na ten moment obserwujemy EUR/PLN w okolicach 4,6383 zł, USD/PLN przy poziomie 3,9341 zł, CHF/PLN 4,1965 zł, natomiast GBP/PLN przy 5,4253 zł.

Michał Stajniak
Starszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

USD/PLN

3,7930 -0,0098 -0,26% akt.: 16.04.2021, 21:59
 • Kurs kupna 3,7912
 • Kurs sprzedaży 3,7947
 • Max 3,8080
 • Min 3,7881
 • Kurs średni 3,7930
 • Kurs odniesienia 3,8028
Zobacz również: CAPTORTX-PDA MABION-PDA USD/GBP
Dowiedz się więcej na temat: kurs złotego | EUR/PLN | rynek walutowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »