Reklama

Kursy walut: Złoty może się osłabić

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oceniła, że w kolejnych dniach kurs EUR/PLN powinien poruszać się w przedziale 4,50-4,55. Powodem jest rosnący niepokój związany z dalszym rozwojem pandemii.

Jak dodała, rentowności 10-latek mogą nadal spadać w kierunku 1,20 proc.

Reklama

- Na rynkach finansowych rośnie niepokój związany z dalszym rozwojem pandemii, która ponownie nabiera rozpędu. Negatywny sentyment inwestorów do ryzyka widać także na rynku walutowym, a najlepiej obrazuje go sytuacja eurodolara. We wtorek dolar umocnił się w stosunku do euro i w środę kurs EUR/USD pozostaje przy wczorajszych poziomach. Spodziewam się, że w kolejnych dniach EUR/USD będzie szedł w dół, w kierunku 1,17 - powiedziała Monika Kurtek. 

Według ekonomistki, awersja inwestorów do ryzyka wynika także z niepewność związanej z wprowadzeniem pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki. 

- Na kurs EUR/PLN w najbliższym czasie nadal będzie wpływał negatywny sentyment inwestorów do ryzykownych aktywów. Dlatego w kolejnych dniach eurozłoty powinien poruszać się w przedziale 4,50-4,55. Dużo bardziej realne staje się także, że IV kwartał, ze względu na rozwój pandemii, będzie słabszy w krajowej gospodarce niż zakładają to obecne prognozy ekonomistów, co negatywnie odbija się na złotym - dodała.

W środę kurs EUR/PLN wzrósł o ok. 2 grosze względem poziomów notowanych we wtorek wieczorem, do 4,5114.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

EUR/PLN

4,5762 0,0294 0,65% akt.: 19.10.2020, 23:36
  • Kurs kupna 4,5712
  • Kurs sprzedaży 4,5812
  • Max 4,5766
  • Min 4,5370
  • Kurs średni 4,5762
  • Kurs odniesienia 4,5468
Zobacz również: GAMFACTOR-PDA USD/GBP SEK/PLN

Rynek długu

- Jeśli chodzi o obligacje skarbowe, to na rynkach bazowych, czyli w USA i Niemczech, mamy spadki rentowności. W tym samym kierunku podążają także krajowe papiery dłużne. Choć krótki koniec krzywej rentowności jest w miarę stabilny, to nadal jest potencjał do spadku rentowności na papierach o dłuższym okresie zapadalności - oceniła Monika Kurtek.

- W kolejnych dniach krajowe 10-latki mogą nadal tracić na rentowności i powinny zmierzać w kierunku 1,20 proc. Na rynkach bazowych także spodziewam się spadków rentowności, co związane jest z ciągle rosnącym ryzykiem wprowadzania różnych form lockdownu w poszczególnych krajach w Europie - dodała.

Narodowy Bank Polski odkupił na środowym przetargu outright buy 3 serie obligacji za 1,32 mld zł, z czego papiery BGK za 1,15 mld zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg. Przed przetargiem NBP deklarował odkup 4 serii papierów za maksymalnie 3 mld zł.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,717 proc. (-1 pb), a niemieckich -0,583 proc. (-2,8 pb).

Dowiedz się więcej na temat: złoty | kursy walut

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »