Kursy walut: Złoty w trendzie bocznym?

Zdaniem analityków rynek walutowy spodziewa się stabilizacji kursu złotego. Dziś nie ma inwestorów z USA a pewnym ryzykiem są środki przelane na konto PGNiG przez Gazprom.

To ogromna kwota która "przejdzie" przez rynek. Jeżeli dojdzie do przewalutowania, to przy obecnej płynności, która jest ograniczona, prawdopodobnie obserwowalibyśmy duży spadek kursu poniżej 4,40" - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING BŚ Piotr Popławski.

Rosyjski koncern Gazprom we wtorek przekazał na konto polskiej PGNiG 1,5 mld USD nadpłaty za gaz, dostarczany po 1 listopada 2014 roku. Zwrot tej kwoty nakazał stronie rosyjskiej Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie w wyroku z 30 marca 2020 roku.

Przypominamy, że dzisiaj w USA jest wolne w związku z Dniem Niepodległości, tym samym może się to przełożyć na mniejszą aktywność inwestorów. Na rynkach azjatyckich Nikkei zwyżkuje 0,2%, a Shanghai Composite Index idzie w górę o 1,0%.

Reklama

Dzisiaj o 10:30 poznamy odczyt PMI za czerwiec z Wielkiej Brytanii.

USD/PLN

3,9973 0,0056 0,14% akt.: 29.03.2024, 08:38
  • Kurs kupna 3,9955
  • Kurs sprzedaży 3,9990
  • Max 3,9972
  • Min 3,9913
  • Kurs średni 3,9973
  • Kurs odniesienia 3,9917
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Rynki liczą na szybkie opracowanie szczepionki na koronawirusa po tym, jak w tym tygodniu Pfizer podał, że uzyskał pozytywne wyniki w uważnie obserwowanym wczesnym etapie badań na ludziach. W badaniu wzięło udział 45 osób. Każdy uczestnik otrzymał dawkę 10, 30 lub 100 mikrogramów szczepionki lub placebo.

"Wzrosty na rynkach akcji mogą nadal trwać, nawet jeśli odczyt z rynku pracy USA będzie rozczarowujący, ponieważ Fed sygnalizuje, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy czas. Niepomyślny odczyt może rozszerzyć perspektywy dla taniego pieniądza" - powiedział Stephen Gallo, strateg w Bank of Montreal jeszcze przed publikacją danych z rynku pracy USA.

Koronawirus zabił dotąd ponad 516 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 10,6 milionów.

52.898 infekcji Sars-CoV-2 wykryto w ciągu minionych 24 godzin w USA - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najwyższy dzienny bilans od początku epidemii. Rynki przez chwilę zmroziła informacja podana w czasie czwartkowej sesji, że na Florydzie dzienny przyrost nowych zakażonych był rekordowo wysoki i wyniósł ponad 10 tys. osób.

Agencja Bloomberga podaje, że administracja Białego Domu przygotowuje się do wprowadzenia wielokrotnie przekładanych sankcji na przedstawicieli chińskich władz w związku z oskarżeniami o naruszenia praw człowieka wobec muzułmańskiej mniejszości Ujgurów w prowincji Singciang.

"Tutaj jest jeszcze dużo miejsca na eskalację. Myślę, że jest już całkiem jasne, że czeka nas najciemniejszy rozdział w historii relacji USA-Chiny. Widzimy teraz wiele ruchów w dziedzinie technologii i eksportu. Myślę, że niepokojącym znakiem jest po prostu wielość frontów, na których oba kraje walczą lub przygotowują się do walki" - powiedział Todd Mariano, dyrektor ds. USA w Eurasia Group.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rynki finansowe i walutowe | kursy złotego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »