Reklama

Ministerstwo Finansów stabilizuje kurs złotego

We wtorek, pomimo gorszego sentymentu światowego i dalszych niepokojów o sytuację Grecji, kurs złotego pozostawał stabilny dzięki działaniom Ministerstwa Finansów na rynku walutowym.

- Dziś jest bardzo stabilnie cały dzień, jeśli chodzi o kurs złotego. Pomimo, że panuje gorszy sentyment na rynku, głównie z powodu Grecji - poziom ryzyka jest zwiększony, następuje zamykanie długich pozycji złotowych przez klientów zagranicznych - to złoty jest bardzo stabilny dzięki działaniom ministerstwa finansów, które stabilizują rynek - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Bowtruczuk, diler walutowy z BZ WBK.

Reklama

Pod koniec kwietnia na spotkaniu ministra finansów i prezesa NBP uzgodniono wprowadzenie regularnej sprzedaży części środków walutowych z funduszy unijnych bezpośrednio na rynku walutowym. W poniedziałek wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował, że resort jest regularnie obecny na rynku walutowym i planuje wymienić większość środków z UE w wysokości 13-14 mld euro.

- Problem Grecji zostanie prędzej czy później rozwiązany. Taka sytuacja, która ma obecnie miejsce zwiększa bardzo prawdopodobieństwo scenariusza - w przypadku poprawienia się sentymentu światowego plus aktywność ministerstwa - że złoty się umocni. Pozycje zostały zamknięte, rynek nie jest spozycjonowany na żadną ze stron - zwiększa się możliwy zakres ruchu w kierunku umocnienia - dodał Bowtruczuk.

- Jest trochę mocniej, sentyment pozostaje cały czas delikatnie pozytywny, ceny są trochę wyżej. Bezpośrednio po decyzji RPP o podwyżce stóp była przecena, ale rynek jednak uwierzył w wersję, że Rada szybciej podniosła stopy, ale nie zmienia to ogólnej, oczekiwanej skali zacieśnienia - powiedział PAP Bartłomiej Wit, szef dilerów papierów dłużnych z ING.

- W tym momencie, jeżeli na świecie nic gwałtownego się nie wydarzy i nie pojawią się komentarze członków RPP wskazujące na kolejną, szybką podwyżkę stóp, ten delikatnie pozytywny sentyment powinien się utrzymać - dodał.

W środę, 18 maja Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje PS0416 za 1,5-3,0 mld zł - podał resort finansów w poniedziałek w komunikacie.

     wtorek wtorek poniedz.
     16.45  9.35   15.50
                 
EUR/PLN 3,9257 3,9292  3,9290
USD/PLN 2,7691 2,7729  2,7690
EUR/USD 1,4172 1,4155  1,4185
                 
OK0113   4,88  4,89   4,90
PS0416   5,64  5,66   5,68
DS1020   6,05  6,06   6,06

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »