Mniej handlu walutami

Bank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) opublikował właśnie wyniki przeprowadzanego co trzy lata przeglądu rynków walutowych i rynku derywatów.

Bank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) opublikował właśnie wyniki przeprowadzanego co trzy lata przeglądu rynków walutowych i rynku derywatów.

Wynika z niego, że średnie dzienne obroty na globalnym rynku walutowym spadły w tym roku do 1,21 biliona dolarów z 1,49 biliona przed trzema laty. Według banku powody są trzy: wprowadzenie euro, wzrost udziału handlu elektronicznego na rynku kasowym oraz konsolidacja w sektorze bankowym. Znaczenie euro dla obrotów na rynku walutowym najlepiej widać na przykładzie krajów europejskich. W Szwecji, która nie jest członkiem unii walutowej, obroty zwiększyły się w trzy lata o 60 proc., natomiast w krajach, które się w niej znalazły, obroty zmalały. Na wykresie nie znalazły się największe rynki walutowe (Wielka Brytania ? 504 mld USD dziennie, USA ? 254 mld), ale te kraje, których obroty są porównywalne z Polską albo mogą być traktowane jako punkt odniesienia dla nas. BIS ma własną metodologię obliczeń ? 8 mld USD dziennych obrotów na polskim rynku walutowym to dużo więcej od liczb, z jakimi mieliśmy do czynienia do tej pory (w granicach 2 mld USD).

Reklama
Gazeta Bankowa
Dowiedz się więcej na temat: bank | handel | handel walutą | handel walutami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »