Reklama

Na FX niepewność, złoty może tracić, dług zależny od złotego i sentymentu

Przy utrzymującej się niepewności na rynku walutowym, złoty może w środę się osłabiać - oceniają dilerzy. Rynek długu po słabym otwarciu w ciągu dnia, w ślad za złotym, odrobił część strat. W środę istotny będzie globalny nastrój i kurs złotego, a aukcja dwulatek wskaże, jaki sentyment panuje na krótkim końcu krzywej.

- Scenariusz, w którym złoty w środę się osłabia jest bardziej prawdopodobny od umocnienia złotego. Zobaczymy, jak zamkną się giełdy, to może być prognostyk na jutro. Złoty może się osłabić do ok. 4,16 za euro, na rynku panuje znaczna niepewność - powiedział PAP Sylwester Brzeczkowski, diler walutowy RBS Bank Polska.

Reklama

- We wtorek rano było troszkę nerwowo, potem sytuacja się uspokoiła, ustabilizowała w okolicy 4,12, by potem zejść poniżej 4,10 za euro. Jednak cały czas utrzymuje się słabszy sentyment, przyczyniły się do tego komentarze ze strony EBC czy słabsze dane z Chin, jak i słabe otwarcie na giełdach w Europie. To osłabiło złotego i inne waluty rynków wschodzących - dodał.

Wiceprezes EBC Lucas Papademos powiedział, że w tym i przyszłym roku banki strefy euro muszą się liczyć z kolejnymi odpisami, na sumę 195 mld euro. W Chinach indeks PMI (banku HSBC) spadł w maju do poziomu 52,7 pkt, w porównaniu z 55,2 pkt w kwietniu - jest to najsłabszy wynik od 11 miesięcy.

Zdaniem dilerów obligacji, rynek długu w środę będzie zależny od nastrojów globalnych, istotny będzie kurs złotego. Środowy przetarg obligacji dwuletnich pozwoli ocenić, jaki sentyment panuje na krótkim końcu krzywej.

- Dzień minął przy niskiej płynności i szerokich spreadach, zawierano mało transakcji. Otwarcie w cenach było dużo niższe, krzywa rentowności przesunęła się kilka punktów bazowych w górę, wszystko za sprawą słabego złotego. Kiedy złoty zaczął odrabiać straty, to sentyment zaczął się poprawiać. Rosnący eurodolar wsparł sentyment, obligacje zredukowały straty z otwarcia - powiedział PAP Seweryn Bandura, diler rynku długu banku Millennium.

- Prognoza MF dotycząca inflacji jest bardzo optymistyczna dla krótkiego końca, to także wsparło odrabianie strat. W środę dla rynku obligacji ważny będzie globalny sentyment, kurs złotego, giełdy. Zobaczymy także, jaki będzie popyt na aukcji, to będzie dobry wyznacznik sentymentu panującego na krótkim końcu krzywej - dodał.

MF zaoferuje na przetargu 2 czerwca MF zaoferuje obligacje OK1012 za 3,0-4,5 mld zł. We wtorek resort podał, że szacuje inflację w maju 2010 roku na poziomie 2,1 proc. rdr, a w ujęciu mdm spodziewa się wzrostu cen o 0,2 proc.

       wtorek   wtorek  poniedziałek  
        16.30    9.30    16.15     
EUR/PLN    4,0876   4,1180   4,0743    
USD/PLN    3,3524   3,3760   3,3110    
EUR/USD    1,2219   1,2190   1,2305    
OK0712     4,53    4,57    4,55     
PS0415     5,30    5,30    5,27     
DS1019     5,81    5,79    5,77     

Sprawdź bieżące notowania walut na naszych stronach

Dowiedz się więcej na temat: niepewność | kurs złotego | złoty | jaki | dług

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »