Na rynkach ważna Grecja i EBC

Na zachodnich giełdach male zmiany wskaźników. Europejski Bank Centralny poda decyzję w sprawie polityki monetarnej. Nadal ważna jest Grecja - informują maklerzy.

Na zachodnich giełdach male zmiany wskaźników. Europejski Bank Centralny poda decyzję w sprawie polityki monetarnej. Nadal ważna jest Grecja - informują maklerzy.

Europejski Bank Centralny poda decyzję po posiedzeniu banku, o 13.45. Analitycy oceniają, że EBC utrzyma stopy procentowe bez zmian. Bank może przedstawić nowe prognozy gospodarcze, które wskażą na postępujące ożywienie w gospodarce regionu pomimo, że problemy finansowe Grecji jak do tej pory, nie zostały rozwiązane.

Prezes EBC Mario Draghi rozpocznie konferencję prasową po posiedzeniu EBC o 14.30.

Tymczasem Grecja nie spłaci 5 czerwca należności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jeśli w najbliższych dniach nie pojawi się perspektywa porozumienia z wierzycielami - oświadczył w środę rzecznik rządzącej Syrizy Nikos Filis.

Reklama

"Jeśli do piątku lub poniedziałku, nie wiem, kiedy dokładnie, nie pojawi się perspektywa porozumienia, nie zapłacimy" - powiedział na antenie stacji Mega TV.

Do końca miesiąca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro w czterech transzach płatnych do 5, 12, 16 i 19 czerwca. Najbliższa rata wynosi 300 mln euro.

Grecki premier Aleksis Cipras w środę udaje się do Brukseli na zaproszenie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera - podał we wtorek późnym wieczorem rząd w Atenach.

"Czekamy na lepsze dane dotyczące gospodarki strefy euro i na rozwiązanie problemów Grecji" - mówi tymczasem Hilary Wakefield, zarządzający EFG Asset Management Ltd. w Londynie.

"To, czego oczekujemy od EBC, to komunikatu, że ożywienie w gospodarce regionu postępuje, ale jeszcze nie na tyle mocno, aby wstrzymać program QE, który jest obecnie wdrażany" - dodaje.

Wakefield zwraca uwagę, że rynki potrzebują stabilności. "To, czego rynki nie chcą, to niepewność, a teraz jest trochę taka niepewność co do perspektyw politycznych dla Europy" - ocenia.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grecja | EBC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »