Na rynku panika, bo Musk już nie chce bitcoinów. Cena kryptowaluty spada

Cena najpopularniejszej kryptowaluty, czyli bitcoina, ostro spadała z czwartku na piątek. Wszystko przez medialne doniesienia o posunięciach jednej ze spółek miliardera Elona Muska. Jak donosi "The Wall Street Journal", firma jednego z najbogatszych ludzi na Ziemi od dwóch lat pozbywa się bitcoinów. Co więcej, to niejedyne informacje o wyprzedaży kryptowaluty. Po publikacji artykułu kurs bitcoina zanotował poważny spadek.

Aktualna cena bitcoina wynosi 26 440,31 dol. To oznacza, że waluta straciła aż 7,42 proc. w ciągu ostatnich 24 godzin. 

Tak zareagował rynek na informację, że SpaceX - spółka rakietowa Elona Muska - pozbywa się kryptowalut.

Elon Musk sprzedaje bitcoiny, ceny nurkują

Pula bitcoinów w portfelu SpaceX mocno zmniejszyła się w ciągu dwóch lat - podał "Wall Street Journal" w artykule z 17 sierpnia 2023 roku. Według "WSJ", SpaceX odpisało wartość posiadanych bitcoinów o 373 mln dolarów, w tym poprzez sprzedaż tej kryptowaluty.

W materiale nie podano, ile dokładnie bitcoinów firma obecnie posiada. Ponadto nie stwierdzono jednoznacznie, czy firma sprzedała całe swoje zasoby bitcoinów, i nie opisano, w jakim stopniu spadek wartości posiadanych przez SpaceX bitcoinów wynikał z wahających się cen na rynku kryptowalut, a nie z wyprzedaży posiadanych aktywów.

Reklama

SpaceX po Tesli. Panika na rynku?

Rynkowi wystarczyła jednak informacja o tym, że wartość posiadanych przez SpaceX bitcoinów się zmniejszyła. Zwłaszcza, że wiadomość ta pojawiła się po doniesieniach o podobnym spadku ilości bitcoinów w portfelu innej spółki Elona Muska - Tesli. Najnowsze sprawozdanie finansowe z lipca sugeruje, że firmie pozostało obecnie tylko 184 mln dolarów w bitcoinach. W momencie pierwotnego zakupu Tesla posiadała zaś 1,5 mld dolarów w bitcoinach, i co najmniej 2 mld dolarów w okresie szczytowym.

Te informacje były już znane od dawna. Jednak posiadane przez SpaceX bitcoiny są mniej transparentne, ponieważ firma nie jest notowana publicznie. Dokumenty dotyczące obecnych finansów SpaceX także nie są dostępne publicznie.

Nie wiadomo więc dokładnie, kiedy SpaceX sprzedał swoje kryptowaluty. Jednak w zeszłym roku cały rynek krypto doświadczył krachu w 2022 r., w związku z upadkiem znanych firm, takich jak Terraform Labs. Wygląda jednak na to, że firmy Elona Muska obierają zupełnie inny kierunek, niezwiązany z kryptowalutami.

Elon Musk zmienił zdanie?

Mimo to wcześniejsze doniesienia sugerowały, że przedsięwzięcie kosmiczne Elona Muska inwestuje właśnie w bitcoiny. Sam Elon Musk potwierdził, że SpaceX posiada bitcoiny podczas konferencji w 2021 roku, ale nie ujawnił, ile dokładnie ich jest. Co więcej, SpaceX wykazywało również zainteresowanie kryptowalutą dogecoin. W maju 2021 roku Musk ogłosił, że jedna z misji SpaceX będzie opłacona w całości w DOGE.

Prezes Geometric Energy Corporation, która jest partnerem SpaceX w kosmicznym programie, oświadczył z kolei, że koszt projektu wyniósł wiele milionów dolarów. Nie jest jasne, czy SpaceX czy GEC obecnie posiada jakiekolwiek dogecoiny zaangażowane w finansowanie misji. Tymczasem misja ta doświadczyła licznych opóźnień, ale jej rozpoczęcie jest zaplanowane na 15 listopada 2023 roku.

A może to kolejna intryga?

Elon Musk był wielokrotnie oskarżany o manipulacje ceną bitcoina poprzez swoje działania i wpisy na platformie Twitter. W przeszłości wywoływał wzrosty i spadki cen kryptowaluty swoimi wypowiedziami. Na przykład ogłosił, że Tesla będzie akceptować bitcoiny jako płatność za samochody, co spowodowało wzrost ceny kryptowaluty. Jednak później wycofał tę decyzję, co wpłynęło na spadek wartości bitcoina.

W maju 2021 roku, Elon Musk ogłosił, że Tesla już nie będzie akceptować płatności w bitcoinach z powodu obaw związanych z wpływem kryptowaluty na środowisko naturalne. Ta wiadomość również spowodowała spadek cen bitcoina oraz innych kryptowalut. Te działania Muska wywołały kontrowersje w społeczności kryptowalutowej oraz wśród inwestorów. Niektórzy krytykują go za manipulowanie rynkiem, podczas gdy inni uważają, że jego wpisy są jedynie wyrażaniem osobistych opinii i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bitcoin | Elon Musk | SpaceX | Tesla

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »