Reklama

NBP wypuści kolejne nowe monety okolicznościowe

Narodowy Bank Polski chce wypuścić srebrne monety okolicznościowe "Pamięci ofiar stanu wojennego" oraz "Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19" - podaje polsatnews.pl.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Do Rządowego Centrum Legislacji trafiły akta dwóch kolejnych monet okolicznościowych o wartości nominalnej 10 złotych. Chodzi o ustalenie wzoru, próby, masy i wielkości emisji monet.

Monety i banknoty okolicznościowe

Na początku listopada Narodowy Bank Polski wydał okolicznościowy banknot 20-złotowy i monetę o nominale 500 złotych upamiętniające Lecha Kaczyńskiego.

W obliczu kryzysu gospodarczego spotkało się to z szeroką krytyką. Mimo to, jeszcze przed emisją, banknot na aukcjach internetowych można było zamówić za nie mniej niż 200 złotych.
 
Po banknot ustawiły się wówczas kolejki chętnych.

Tydzień temu Narodowy Bank Polski poinformował, że planuje emisję w trybie przyspieszonym i nadzwyczajnym banknotu kolekcjonerskiego i monety kolekcjonerskiej "Obrona Polskiej Granicy Wschodniej".

Reklama

O emisji nowego banknotu i monety zdecydował prezes NBP Adam Glapiński.

Jakie plany NBP na 2022 r.?

Skarby Stanisława Augusta - Jan III Sobieski i Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 to monety, od których w styczniu przyszłego roku Narodowy Bank Polski rozpocznie emisje kolekcjonerskie - wynika z planu emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych NBP na 2022 r.

Kontynuacja serii Skarby Stanisława Augusta zakłada emisję w styczniu przyszłego roku monety złotej i srebrnej o wartości nominalnej odpowiednio 500 zł i 50 zł. Monety Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 również zostaną wyemitowane jako złota i srebrna, a ich wartość nominalna to 200 zł i 10 zł.

W lutym natomiast plan zakłada emisję srebrnej monety z serii Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni - Zdzisław Broński "Uskok" o wartości nominalnej 10 zł. Plan na marzec zakłada emisję srebrnej moneto o wartości 10 zł z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza.

Na kwiecień plan NBP zakłada wyemitowanie trzech srebrnych monet o wartości nominalnej 10 zł: Wielcy polscy ekonomiści - Władysław Grabski, Wielcy polscy ekonomiści - Leon Biegeleisen i Wielcy polscy ekonomiści - Jan Lewiński.

Majowy plan emisji zakłada wprowadzenie do obiegu monety o nominale 5 zł z serii Odkryj Polskę - Zamek w Mosznej. Jej pierścień ma być wykonany z miedzioniklu, a rdzeń - z brązalu. Również na maj NBP planuje emisję monet, tym razem nie okrągłych ale o wymiarach 50 na 25 mm. Tematem mają być polskie banknoty obiegowe o wartości od 10 do 500 zł.

Na czerwiec przyszłego zaplanowano emisję srebrnej monety prostokątnej o wartości nominalnej 20 zł: Zamek Królewski na Wawelu - arrasy Zygmunta II Augusta i monety okrągłej o nominale 10 zł z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Plan lipcowy zakłada emisję srebrnej monety o wartości nominalnej 50 zł z okazji 100. rocznicy odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego "Krzemionki". Na sierpień nie zaplanowano emisji.

We wrześniu zaplanowano natomiast emisję monety srebrnej o nominale 20 zł z okazji 100-lecia Portu Gdynia, monety o nominale 50 zł - XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny i monety o nominale 10 zł - Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni - Antoni Żubryd "Zuch".

Plan na październik przewiduje emisję trzech srebrnych monet, z tego o nominale 20 zł - Wielkie aktorki - Wanda Siemaszkowa, o nominale 10 zł - Wielcy polscy ekonomiści - Władysław Zawadzki i o nominale 10 zł - Wielcy polscy ekonomiści - Michał Kalecki.

Na listopad zaplanowano z kolei emisję banknotu kolekcjonerskiego Mikołaj Kopernik o wartości nominalnej 20 zł. Przewidziano też emisję monety Odkryj Polskę - Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu o wartości nominalnej 5 zł. Jej pierścień ma być wykonany z miedzioniklu, a rdzeń - z brązalu.

W grudniu przyszłego roku mają zostać wyemitowane trzy monety, w tym złota i srebrna, o nominale odpowiednio 500 zł i 50 zł: Skarby Stanisława Augusta - August II Mocny. Do obrotu trafić ma ponadto moneta srebrna o wartości nominalnej 10 zł - Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »