Reklama

Nic nie stoi na przeszkodzie dla dalszego umocnienia złotego

W ocenie dilerów walutowych, wobec braku negatywnych informacji z polskiej gospodarki oraz rynków bazowych, złoty ma potencjał do dalszego umocnienia.

- Złoty umocnił się dzisiaj, możliwe jest przebicie poziomu 4,14 za euro. Widać, że polska waluta ma siłę, zresztą podobnie jest z innymi walutami regionu. Nawet jeśli mamy jakieś chwilowe osłabienia, to ich skala jest coraz mniejsza i złoty szybko wraca na mocniejsze poziomy - powiedział w rozmowie z PAP Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

Reklama

Jego zdaniem wobec braku silnie negatywnych informacji zarówno z polskiej gospodarki, jak i rynków zewnętrznych, złoty ma nadal potencjał do aprecjacji.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, aby złoty się nadal się wzmacniał. Obecnie nie ma złych informacji napływających na rynki, a mamy informacje pozytywne, takie jak wczorajsza decyzja parlamentu niemieckiego w sprawie pomocy dla Grecji czy spodziewane jutro działania EBC - podkreśla Cherubin.

Zdecydowaną większością głosów niemiecki Bundestag poparł w poniedziałek drugi pakiet pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji o wartości 130 mld euro.

W środę EBC przeprowadzi operację udostępnienia długoterminowych pożyczek dla banków (LTRO).

Polski dług, podobnie jak złoty, umacniał się podczas wtorkowej sesji. Uczestnicy rynku spodziewają się, że przynajmniej w tym tygodniu pozytywny sentyment utrzyma się.

- Obligacje otworzyły się dzisiaj wyżej w ślad za umacniającym się złotym. Cała sesja upłynęła właściwie pod znakiem zakupów. Dodatkowo papiery wspiera to, że jeszcze przez tydzień nie będzie żadnych aukcji organizowanych przez Ministerstwo Finansów - powiedział Henryk Sułek, szef dilerów walutowych z Banku Millennium.

- Wydaje mi się, że ten pozytywny trend utrzyma się w tym tygodniu - dodał.

MF najprawdopodobniej w środę opublikuje plan podaży SPW na marzec.

W ocenie dilera istotną informacją, pomimo tego, że w jakimś stopniu jest ona już wyceniona, będzie jutrzejsza decyzja EBC o LTRO.

- Na pewno wszyscy czekają na jutrzejszą decyzję LTRO. Ta operacja jest już częściowo wyceniona. To oczywiście będzie pozytywna informacja, ale bez większego rozmachu - podkreślił Sułek.

- W dłuższym okresie wydaje się, że rentowności polskich obligacji mogą być jeszcze niższe - dodał.

     wtorek wtorek poniedz.
     16.25  9.15   16.10
                
EUR/PLN 4,1416 4,1603  4,1697
USD/PLN 3,0901 3,0912  3,1147
EUR/USD 1,3400 1,3457  1,3383
                 
OK0114   4,65  4,64   4,66
PS1016   4,93  4,95   4,98
DS1021   5,49  5,52   5,55
Dowiedz się więcej na temat: złoty | waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »