Obniżka stóp procentowych mało prawdopodobna

Nawet jeśli na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zostanie złożony wniosek o obniżenie stóp procentowych, ma on małe szanse na przegłosowanie, uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP.

Nawet jeśli na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zostanie złożony wniosek o obniżenie stóp procentowych, ma on małe szanse na przegłosowanie, uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP.

- Nie wykluczam w lipcu wniosku o obniżkę stóp procentowych. Wszystko jednak zależy od tego, co nam pokaże przygotowana przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcja PKB i inflacji. Po decyzji EBC prawdopodobieństwo obniżek stóp zwiększyło się, ale szansa w lipcu może być niewielka. Zakres i głębokość naszej wiedzy będą większe we wrześniu - powiedziała dziennikarzom.

EBC w czerwcu obniżył referencyjną stopę procentową o 15 pb do 0,10 proc. Stopa oprocentowania depozytów została obniżona o 10 pb i wynosi minus 0,10 proc. Stopa kredytu została obniżona o 35 pb do 0,40 proc. Analitycy oczekiwali, że stopa referencyjna zostanie obniżona o 15 pb do 0,10 proc., depozytowa o 10 pb do minus 0,10 proc., a stopa kredytu o 15 pb do 0,60 proc.

Reklama

Dodatkowo szef EBC Mario Draghi na konferencji prasowej po posiedzeniu banku zapowiedział, że EBC planuje początkową wartość ukierunkowanego LTRO (TLTRO) na 400 mld euro przy zapadalności do 2018 r. Program zostanie wdrożony w dwóch etapach: we wrześniu i grudniu 2014 r. banki będą mogły pożyczyć od EBC do 7 proc. łącznej sumy kredytów udzielonych na rzecz niefinansowych podmiotów sektora prywatnego, z wyłączeniem kredytów mieszkaniowych.

Pytana jak wpływa złoty na decyzje RPP powiedziała: "Złoty jest stabilny, ale będziemy dyskutowali i analizowali tę sytuację".

- W żaden sposób nielegalne podsłuchy nie wpłyną na merytoryczną sytuację RPP, jesteśmy Radą Polityki Pieniężnej, a nie Radą Języka Polskiego - dodała.

Niższe stopy mogłyby przyczynić się do nierównowag w gospodarce - Rzońca z RPP

Niższe stopy procentowe mogłyby przyczynić się do pojawienia się nierównowag w gospodarce - ocenił w poniedziałek członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Rzońca.

- Gdyby stopy procentowe były niższe mogłoby to przyczynić się do pojawienia się nierównowag w gospodarce. A na pojawienie się nierównowag Rada musiałaby odpowiedzieć podniesieniem stóp, tym silniejszym im większe byłyby te nierównowagi - powiedział Rzońca na posiedzeniu sejmowej komisji.

Wcześniej w poniedziałek Elżbieta Chojna-Duch z RPP poinformowała, że nie wyklucza w lipcu wniosku o obniżkę stóp, ale jej zdaniem szanse przegłosowania są niewielkie.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »