Reklama

Po kompromisie w USA rynki ożyły

Po osiągnięciu kompromisu w amerykańskim Senacie ws. budżetu i zadłużenia światowe rynki ponownie ożyły. Możliwe, że złoty ustabilizuje się na obecnych poziomach wobec euro oraz zyska względem dolara. Wsparciem, dla rynków mogą być dobre dane o chińskim PKB.

Liderzy Senatu USA osiągnęli w środę porozumienie, które pozwoli na uniknięcie technicznej niewypłacalności USA i zakończy blokadę federalnego budżetu. Plan senatorów zakłada podniesienie limitu zadłużenia USA do 7 lutego oraz przyjęcie nowej ustawy o finansowaniu rządu do 15 stycznia. Kompromis ten zakończył trwającą 16 dni blokadę wydatków rządu federalnego.

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w III kw. 2013 r. o 7,8 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się w III kw. wzrostu PKB o 7,8 proc., po wzroście w II kw. 7,5 proc.

Reklama

"Rosnące przekonanie rynku na temat możliwości utrzymania obecnej wartości programu QE3 przez Fed w kolejnych miesiącach oraz dobre dane o chińskim PKB w III kwartale wspierają apetyt na ryzyko na międzynarodowym forexie. W rezultacie na wartości zyskują aktywa rynków wschodzących, część surowców i amerykańskie obligacje o dłuższych terminach zapadalności. Oczekujemy, iż dzisiejsza sesja przyniesie stabilizację notowań złotego w relacji do euro wokół miesięcznego minimum na poziomie 4,16 oraz kontynuację umocnienia polskiej waluty w relacji do dolara. Na gruncie analizy technicznej pokonanie przez kurs USD/PLN poziomu 3,04 tj. minimum z końca stycznia, otwiera drogę do aprecjacji złotego w kierunku 3,00 PLN za USD" - napisali analitycy banku Millennium w porannej nocie.

DŁUG CZEKA NA WTORKOWĄ AUKCJĘ

Kluczowym wydarzeniem dla rynku długu będzie podaż na wtorkową aukcję.

Wg planu emisji na IV kw. oferta wynosi 6-12 mld zł z szerokim pakietem dopuszczalnych emisji (OK0116, DS1023 oraz obligacji typu WS, WZ, i IZ) uzależnionych od sytuacji rynkowej.

"Dziś MF przedstawi ofertę na wtorkowy przetarg obligacji, co będzie bardzo ważną informacją dla krajowego rynku długu. Wielkość i struktura podaży może w najbliższych dniach zadecydować o cenach polskich SPW. Ponadto na rynek krajowy duży wpływ nadal będzie miała sytuacja globalna. Po zażegnaniu kryzysu fiskalnego w USA tematem numer jeden ponownie zacznie być na rynku długu Fed, który już w końcu października podejmować będzie decyzje w sprawie stóp procentowych i programu skupu aktywów. W oczekiwaniu na wznowienie publikacji danych makroekonomicznych w USA inwestorzy mogą pozostać zachowawczy, co przekładać się może na spadki rentowności na rynkach bazowych. Polskie papiery rządowe mogą w takim otoczeniu także zyskiwać" - napisali analitycy Banku Pocztowego.

     piątek czwartek czwartek
      9.15   16.00   9.00
EUR/PLN 4,1731  4,1752  4,1631
USD/PLN 3,0518  3,0529  3,0717
EUR/USD 1,3677  1,3672  1,3554
OK0116   3,04   3,04   3,09
PS0718   3,55   3,54   3,60
DS1023   4,23   4,25   4,33
Dowiedz się więcej na temat: złoty | światowe rynki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »