Początek trwalszego umocnienia dolara?

Najważniejszymi wydarzeniami ubiegłego tygodnia na rynkach finansowych było posiedzenie FED oraz raport z rynku pracy w USA. Fed zapowiedział skup obligacji skarbowych o wartości 600 mld USD oraz reinwestycję dochodów z wcześniej wykupionych papierów dłużnych w wysokości 250-300 mld dolarów.

Najważniejszymi wydarzeniami ubiegłego tygodnia na rynkach finansowych było posiedzenie  FED oraz raport z rynku pracy w USA. Fed zapowiedział skup obligacji skarbowych o wartości 600 mld USD oraz  reinwestycję dochodów z wcześniej wykupionych papierów dłużnych w wysokości 250-300 mld dolarów.

Po opublikowaniu komunikatu mieliśmy do czynienia z bardzo gwałtowną reakcją na rynku. Dolar początkowo się osłabił by po chwili się umocnić . Jednak ostatecznie dzień zakończył spadkiem. Takie niezdecydowanie może świadczyć o przesileniu na rynku i możliwym zwrocie.

W piątek natomiast poznaliśmy raport z rynku pracy w USA ,który pozytywnie zaskoczył inwestorów i pozwolił na kontynuację umocnienia dolara. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło październiku o 151 tys. wobec oczekiwanych 60 tys. Warto zaznaczyć, że nie tylko bieżący odczyt okazał się powyżej konsensusu rynkowego, ale także dane z poprzedniego miesiąc, które zostały zrewidowane w górę. Jako, że Fed programami stymulacyjnymi stara się ożywić przede wszystkim rynek pracy to trwała poprawa na tym rynku może doprowadzić do redukcji wartości programu zakupu obligacji . Tym samym byłby to impuls do silnego umocnienia dolara.

Reklama

Warto przyjrzeć się sytuacji technicznej jaka panuje na indeksie syntetycznym dolara, gdyż pojawiają się pierwsze sygnały przemawiające za umocnieniem tej waluty w średnim terminie.

Obecna fala osłabienia dolara rozpoczęła się w czerwcu tego roku. Od tamtej pory dolar indeks stracił ponad 14 proc. W ubiegły czwartek indeks testował ważne wsparcie na poziomie 76.W przypadku przełamania w/w poziomu następne wsparcie stanowi dołek z listopada 2009 (74,25). Jednak bardziej prawdopodobne wydaje się konsolidacja pomiędzy 76-78,5 i budowanie bazy pod ruch w górę. Oporem jest linia trendu spadkowego. Obecnie przebiega ona w okolicy poziomu 80. Pokonanie tej linii będzie zapowiedzią silniejszego ruchu wzrostowego.

Sytuacja na głównych parach dolarowych

EUR/USD

W ubiegły czwartek kurs ustanowił dziesięciomiesięczne maksimum na poziomie 1,4280 i od tamtej pory obserwujemy spadki , które sięgają niemalże 400 pipsów. Dobre dane z rynku pracy w USA oraz obawy o sytuację peryferyjnych gospodarek Strefy Euro to główne przyczyny osłabienia euro względem dolara. Pierwszą strefą wsparcia są okolice 1,37-1,3770. Jednak w przypadku pokonania tych poziomów bardzo prawdopodobne jest testowanie szczytu z sierpnia tego roku w okolicach 1,33. Oporem pozostaje maksimum z czwartku 1,4280 oraz psychologiczny poziom 1,4. Negatywne dywergencje na oscylatorach oraz silne wykupienie wydają się być poważnym argumentem przemawiającym za osłabieniem euro względem dolara w średnim terminie. Warto również zwrócić uwagę na układ świec w układzie tygodniowym, który wydaje się potwierdzać spadkowy scenariusz na tej parze.

GBP/USD

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy optymistyczne dane makro indeksy PMI dla przemysłu i usług, które okazały się powyżej oczekiwań i wsparły notowania brytyjskiej waluty. Odbyło się również posiedzenie Banku Anglii , który nie podjął żadnych decyzji w sprawie stóp procentowych, a także o zwiększeniu skali wykupu programu aktywów. Najbliższe wsparcie dla GBP/USD to poziom 1,61, natomiast oporem pozostaje szczyt z ubiegłego czwartku na poziomie 1.63.

AUD/USD

Kurs AUD/USD ostatecznie pokonał opór jakim był poziom parytetu. Impulsem było posiedzenie Banku Australii, który zaskoczył rynek i podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Główna stop procentowa w Australii kształtuje się obecnie na poziomie 4,75 proc.

Wsparciem pozostaje poziom parytetu, natomiast oporem okolice 1.02. Silny trend wzrostowy na tej parze pozostaje niezagrożony, jednak silne wykupienie jest sygnałem świadczącym o możliwości wystąpienia silniejszej korekty spadkowej na tym rynku.

Z ważniejszych wydarzeń makro w tym tygodniu warto zwrócić uwagę na:

- pakiet danych makro z chińskiej gospodarki

- dane z australijskiego rynku pracy

-wstępny odczyt PKB za III kwartał w Strefie Euro

- kwartalny raport o inflacji w Wielkiej Brytanii

-rozpoczynający się w piątek szczyt G20 w Seulu.

Radosław Marczyński

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

go4x.pl
Dowiedz się więcej na temat: dolar | Fed | USA | początki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »